https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/soutez-destovka-na-zahrade-vyhlasena
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Zvonečník, Zahrádkář, NZM: Soutěž "Dešťovka na zahradě" vyhlášena

5. dubna 2016 | Zvonečník, Zahrádkář, NZM
Autor: Jiří Jakl, tel: 776877565
Přihlásit do soutěže je možné se zasláním ilustračních fotografií zajímavě řešených svodů dešťové vody, nádrží a závlah. Tato řešení budou přiblížena také v časopisu Zahrádkář, na internetových stránkách www.zahradni.net a v Národním zemědělském muzeu.
Dešťová voda je měkká voda bez chloru a zadarmo. Shromáždit ji lze bezprostředně s každou přeháňkou i v době jinak velkého sucha, kdy vyprahlá půda vláhu hůře vstřebává a studny jsou vyschlé. Zvláště se hodí na zavlažování a každý dobrý zahrádkář se ji snaží zachytit. Lepší využívání dešťové vody může mít význam jako adaptace na změny klimatu.

Soutěž chce upozornit na možnosti, které dešťová voda skýtá, pobídnout kutily, ale také nabídku zahradnictví k rozvinutí "dešťovkového" sortimentu s okapovými odbočkami, zásobními nádržemi s čerpadly či kapkovými závlahami. Cílem je ukázat ostatním zajímavé nápady a řešení. Přihlásit se mohou jak přímo autoři řešení (kategorie "Kutil"), tak prostí dokumentátoři zajímavých řešení (kategorie "Lovec nápadů").
 
Uzávěrka příjmu soutěžních příspěvků bude 31. srpna 2016. Slavnostní vyhlášení výsledků a ukončení soutěže proběhne v Národním zemědělském muzeu 21. září 2016. Vyhrát je možné hodnotné knižní publikace, roční předplatné časopisu Zahrádkář a vstupné do všech poboček Národního zemědělského muzea. Podrobnější informace jsou dostupné na stránkách www.zahradni.net

Jiří Jakl (předseda spolku Zvonečník) zdůrazňuje, že v Česku žije množství kutilů a nalézt lze celou řadu zajímavých řešení využití dešťové vody. Od využití starých van a hornických vozíků, až po geniální "zlepšováky", nebo esteticky a funkčně velmi promyšlené systémy. Kutilství může být zdrojem i pro šířeji využívané inovace. Nenechme si vnutit strategii obchodních řetězců, které dosud prodávají především postřiky a závlahy vázané na vodovod.
Jiří Jakl, tel: 776877565 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist