Aleš Rudl "> Soutěž v hledání významných stromů láká na knižní odměny - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/soutez-v-hledani-vyznamnych-stromu-laka-na-knizni-odmeny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Prazskestromy.cz: Soutěž v hledání významných stromů láká na knižní odměny

2. prosince 2013 | Prazskestromy.cz
Autor: Aleš Rudl, tel: 606754391
Web o památných stromech Prahy vyhlásil soutěž „Objevme významné stromy“, která nabádá hledat a mapovat významné stromy na území hlavního města. V soutěži probíhající až do dubna příštího roku můžete získat hodnotné knižní novinky o přírodě.

„Najdi pozoruhodný strom, zapátrej po jeho historii, zdokumentuj ho, dej o něm vědět a odměna v podobě jedné z 20 krásných knih Tě nemine,“ přesně tak přitahuje účastníky velkolepá soutěž na internetových stránkách prazkestromy.cz.

Cílem soutěže, probíhající od 1.12.2013 do 13.4.2014, je rozšíření Databáze významných stromů Prahy, která byla minulý týden představena na pražském semináři pro širokou veřejnost „Významné stromy jako objekty veřejného zájmu, inspirace a péče“ a následně umístěna na příslušném webu.

V současné době předmětná databáze obsahuje 27 položek, které dohromady dávají 117 stromů. V Praze je však řada dalších dřevin mající zajímavou historii a nesoucí určité poselství či jsou krajinnou dominantou. Právě stromy spojeny s nějakou historickou událostí, nebo ty jenž byly vysazeny při zvláštní příležitosti, jsou ideálními adepty pro rozšíření databáze a získání některé z hodnotných cen, kterou si může úspěšný soutěžící vybrat ze čtyř knižních titulů.

Postup jak významné stromy nejsnáze najít je na webových stránkách www.prazskestromy.cz umístěn v podobě elektronické verze skládačky „Významné stromy kolem nás“, která byla vydána na konci listopadu. V ní je možné najít přesnou charakteristiku významných stromů, doporučený postup jak dřeviny vyhledávat, ale ukazuje také jak je možné stromy označit či ochránit před poškozením a mnoho dalších zajímavých návodů.

Dozvíte se, že pátraní po významných stromech vám může usnadnit návštěva místního pamětníka, knihovny či prolistování kroniky. Pozoruhodný strom však lze najít i na procházce, a pak se o něm pokusit zjistit něco více v dostupné literatuře.

Kdo by si nevěděl rady, jestli je jeho návrh na rozšíření Databáze významných stromů Prahy dostatečně dobrý, tak může ke konzultaci využít kontaktní email předmětných webových stránek.

Za povšimnutí také stojí, že to není první soutěž, která kdy byla na webu prazskestromy.cz uspořádána. V minulosti to byly například soutěže fotografické či bylo možné získat vstupenky na veletrhy nebo knihy o přírodě.

Prezentace významných stromů na webu umožní dřeviny více zviditelnit, a pokud se k tomu přidá ještě náležitá péče ze strany jejich vlastníků nebo městských částí, tak budou důležité události připomínat i budoucím generacím.
Aleš Rudl, tel: 606754391
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist