https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/spalovna-v-chotikove-opet-v-ankete-ropak-za-plzensky-kraj
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Spalovna v Chotíkově opět v anketě Ropák za Plzeňský kraj

24. dubna 2017 | Děti Země
Důvodem je druhé nezákonné potvrzení územního rozhodnutí Lubošem Průchou

Titul Ropák 2016 může za Plzeňský kraj získat Luboš Průcha z odboru regionálního rozvoje, územního plánu a stavebního řádu Krajského úřadu Jihočeského kraje, který v červenci nezákonně potvrdil vydané územní rozhodnutí pro spalovnu komunálních odpadů v Chotíkově. Jeho rozhodnutí totiž pak v únoru 2017 zrušil Krajský soud v Plzni. Průcha dosud podepsal již dvě taková nezákonná rozhodnutí.

Výsledky anket Ropák 2016 a Zelená perla 2016 budou zveřejněny v pátek 28. dubna 2017 v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Večerní soirée, na kterém zahraje folková kapela ze Vsetína Žamboši, proběhne od 19 hodin v kavárně Mistogalerie v Brně.

„Pravomocné územní rozhodnutí bylo zrušeno, neboť nebyl proveden řádný přezkum tří závazných stanovisek, včetně vlivů na životní prostředí a na kvalitu ovzduší, takže dosud nebyly veřejně posouzeny ani jiné varianty odstraňování odpadů, například bez spalovny,“ říká koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Spalovnu v Chotíkově loni v anketě Ropák zastupovala Jiřina Hartlová z Krajského úřadu Středočeského kraje, která v roce 2015 zase nezákonně potvrdila vydání stavebního povolení a obsadila tak 7. místo. V dubnu 2016 sice stavební povolení potvrdila podruhé, ale krajský soud ho podruhé v září zrušil. Od srpna 2016 ovšem probíhá ve spalovně roční zkušební provoz, i když chybí pravomocné územní i stavební rozhodnutí

Na titul Ropák 2016 kandidují kromě Průchy mj. i generální ředitelé Povodí Vltavy a Moravy, jeden starosta, další dva úředníci dvou krajských úřadů a čtyři ministři: za rezort životního prostředí je to Richard Brabec z hnutí ANO, za místní rozvoj Karla Šlechtová, za dopravu Dan Ťok a za zemědělství Marian Jurečka za KDU-ČSL. Letos tak v anketě chybějí politici z ČSSD a z ODS, kteří jsou téměř každým rokem nominováni.

V anketě o antiekologický čin Ropák (25. ročník) a v anketě o antiekologický výrok Zelená perla (22. ročník) soutěží souběžně dvě osoby – generální ředitel Povodí Vltavy, s. p., Petr Kubala a ministr dopravy Dan Ťok.

V anketě Zelená perla mají nejvíce výroků zastupitel Zlínského kraje a senátor František Čuba ze SPO (2 výroky), senátor Zdeněk Škromach z ČSSD (2 výroky) a současný prezident a Ropák 2013 Miloš Zeman (2), který je autorem Zelené perly za rok 2014.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má 110 členů. Do ankety Ropák 2016 bylo nominováno 12 kandidátů, takže všichni postoupili ve finále, a na Zelenou perlu 2016 pak 45 výroků, ve finále jich je 18.


Partneři anket Ropák 2016 a Zelená perla 2016:

AusterlitzPro s. r. o., Moravská banka vín, restaurace Vegalite, EkoCentrum Brno, Ekologický institut Veronica, Nadace Veronica, Denikreferendum.cz a časopis Sedmá generace.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist