https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/spojenci-predstavili-kandidatku-do-voleb-v-olomouckem-kraji.lidrem-je-jurecka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Spojenci představili kandidátku do voleb v Olomouckém kraji. Lídrem je Jurečka

12. května 2020 | KDU-ČSL
Na netradičním místě představili dnes v Olomouci lídry své kandidátky do říjnových krajských voleb Spojenci – Koalice pro Olomoucký kraj. Před sídlem krajského úřadu přiblížili základní body programu členové KDU-ČSL, TOP 09, hnutí ProOlomouc a Zelených. Všechny cíle Spojenců zastřešuje heslo Nikoho nenecháme na suchu.

V čele koaliční kandidátky stojí poslanec a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka z Rokytnice u Přerova. „Potřebujeme vytáhnout Olomoucký kraj, kam patří. Hospodářsky bohužel citelně zaostává. Dali jsme si proto za cíl region za čtyři roky dostat na seznamu krajů o tři příčky výš,“ říká spojenecká jednička.

Ekonomický restart kraje, jehož nezbytnost zdůraznila aktuální epidemie koronaviru, nebude podle Spojenců možný bez podpory potenciálu mladých vzdělaných lidí, kteří se v regionu usadí. Koalice ovšem zdůrazňuje i spokojenost těch, kteří ještě nepracují. Přinášejí proto takzvaný Švýcarský model. „Děti na školách by měli mít možnost prozkoumat různé možnosti svého budoucího rozvoje. Budeme spolupracovat se základními školami a zajistíme, aby žáci vyšších ročníků v průběhu let mohli navštívit různé střední školy, firmy, řemeslníky i práci svých rodičů,“ vysvětluje starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (TOP 09), dvojka kandidátky.

Téma zdravotnictví a seniorů reprezentuje zkušená olomoucká kardioložka Marcela Škvařilová (ProOlomouc). Mezi Spojenci je třetí v pořadí. „Potřebná zdravotnická péče nemůže být i vzhledem ke stárnoucí populaci jen ve městech. Proto chceme obcím přispět na zubaře a obvodního lékaře. Rádi bychom zavedli službu, kterou označujeme jako hodinový vnuk. Starší lidé by si ji mohli domluvit třeba přes námi navrhovanou linku podpory pro seniory,“ zmínila lékařka.

Velkých tématem Spojenců – Koalice pro Olomoucký kraj je boj se suchem a ochrana životního prostředí. Odmítají například plány na výstavbu kanálu Dunaj – Odra – Labe. Staví se proti záboru nejkvalitnější zemědělské půdy pro komerční zástavbu a usilují o nápravu klimatických změn. Za cíl si dali vysazení 30 tisíc stromů, objeví se mimo jiné v obnovených stromořadích u silnic. „Podpoříme každého, kdo pomůže se suchem. Zřídíme krajský fond na návrat mokřadů. Ve městech hodně sázíme na vídeňskou modrozelenou infrastrukturu. Musíme zkrátka začít lépe využívat dešťovou vodu a sluneční energii,“ zdůrazňuje nutnost nového myšlení v politice středoškolská učitelka z Olomouce Hana Vacková (Zelení). Mezi koaličními kandidáty jí patří čtvrtá pozice.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist