https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/spolana-o-sudech-lze-anebo-je-spatne-oznacila
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - Program Toxické látky a odpady: Spolana o sudech lže anebo je špatně označila

Šest sudů o objemu 30 t, které Spolaně uplavaly při povodních bylo ještě ve čtvrtek večer na místě, kam je připlavila z chemičky voda. Aktivisté ARNIKY je vyfotili při nabírání orientačních vzorků bahna a usazenin pro chemické rozbory. "Podle označení jednoho ze sudů patrného na pořízené fotografii zástupci Spolany tisku buďto lhali anebo chemička kontejnery označuje špatně. Na fotografii je patrný nápis 1-hexen," sdělil vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení ARNIKA, RNDr. Jindřich Petrlík.

Kontejnery s nebezpečnou látkou nebyly nijak hlídány, jenom byly připoutány horolezeckými lany ke stromům nebo mostu. Policista hlídkující blízko mostu u vjezdu do obce Obříství nebyl nikým informován, jaké látky kontejnery obsahují ani co dělat v případě nějaké havárie. "Považujeme to za nezodpovědné jednání ze strany Spolany Nerarovice," komentoval tuto skutečnost Petrlík. Jeden ze sudů je poškrábaný. Jak se aktivisté ARNIKY dozvěděli po úniku chlóru museli být ošetřeni i někteří policisté.

Látka 1-hexen se může vznítit při kontaktu s plamenem anebo jiskrami. Příznaky zasažení 1-hexen jsou popsány následovně: podráždění, kašel, žaludeční nevolnost, zvracení, závratě, srdeční problémy, bolesti hlavy, zánět spojivek, ekzémy, vysušení a popraskání pokožky, dýchací obtíže, křeče, zástava srdce, udušení.

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist