Vratislav Kopačka "> Společnost Air Products poskytla mobilní vodíkovou stanici na prezentaci vodíkových technologií na Slovensku - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/spolecnost-air-products-poskytla-mobilni-vodikovou-stanici-na-prezentaci-vodikovych-technologii-na-slovensku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Air Products: Společnost Air Products poskytla mobilní vodíkovou stanici na prezentaci vodíkových technologií na Slovensku

28. února 2022 | Air Products
Autor: Vratislav Kopačka, tel: 775991656
Na zahájení roadshow Žít energií pořádané Slovenskou inovační a energetickou agenturou (SIEA) předvedli pracovníci společnosti Air Products čerpání vodíku do elektromobilu poháněného vodíkovým palivovým článkem (FCEV). Přítomným hostům a novinářům ukázali, že doplňování vodíku do nádrže je naprosto bezpečné a uživatelsky velmi pohodlné. Roadshow s vodíkovou plnící stanicí bude seznamovat odbornou i laickou veřejnost s možnostmi využití obnovitelných zdrojů, mezi které patří naprosto bezemisní vodíkové vozidla.

Roadshow zahájil ministr hospodářství a místopředseda vlády Richard Sulík spolu s generálním ředitelem SIEA Petrem Blaškovitšem a Vlastimilem Pavlíčkem, ředitelem pro obnovitelné zdroje Air Products v prostorách dopravní společnosti Arriva v Trnavě. Přítomným hostům a novinářům předvedli technici obsluhu vodíkové stanice při doplňování paliva do dvou vodíkových automobilů, které byly zakoupeny k ukázkám vodíkových technologií v dopravě. Podle ministra Richarda Sulíka by tyto prezentace měly přispět k naplnění vize, že do roku 2030 se na Slovensku výrazně zvýší využití vodíku nejen v průmyslu, plynárenství a teplárenství, ale i v dopravě.
„Společnost se postupně zbavuje uhlíku a je odhodlána k alternativním řešením. Vodík je jedním z nich v zemi. Jsme na začátku vývoje, který potrvá desítky let. Dnes jsme však dosáhli jednoho z dalších milníků, z čehož mám velkou radost," řekl Richard Sulík.
Generální ředitel Peter Blaškovitš řekl, že SIEA chce posílit povědomí o možnostech vodíku a přispět tak k rozšíření vodíkových technologií na Slovensku. "SIEA již řadu let podporuje inovace a nové technologie, které přispívají k efektivnímu využívání energie a zároveň myslí na životní prostředí. Proto jsme se zaměřili také na vodík, který má širokou škálu využití. V dopravě se o něm uvažuje jako o palivu nejen pro osobní automobily, ale také pro nákladní automobily, autobusy, vlaky a v budoucnu i pro lodě a letadla," komentoval spuštění roadshow Blaškovitš. Vodíkovou čerpací stanici s automobilem Toyota Mirai bude v současné době využívat Trnavský samosprávný kraj, aby se jeho pracovníci měli možnost seznámit s výhodami vodíkového pohonu.
Samotnou vodíkovou plnicí stanici s plnicím tlakem 350 barů pronajímá agentuře SIEA společnost Air Products Slovakia na základě výsledků veřejné soutěže. Je známá tím, že je součástí velkých globálních projektů zaměřených na výrobu, distribuci a využívání vodíku. „Jsme největším výrobcem vodíku a s jeho používáním máme téměř šedesátileté zkušenosti. Naší účastí na roadshow chceme demonstrovat technologickou vyspělost, znalosti a dovednosti, které nabízíme, abychom pomohli vybudovat na Slovensku celou vodíkovou infrastrukturu a přispěli tak k dosažení bezemisní ekonomiky," popsal Vlastimil Pavlíček účel zapojení společnosti Air Products do projektu. Podle jeho slov to je jeden z prvních konkrétních kroků k rozvoji vodíkové mobility, a tím i ke klimatické neutralitě, k níž se Slovensko zavázalo do roku 2050.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist