Vratislav Kopačka "> Společnosti Air Products a AES postaví největší výrobnu ekologického vodíku v USA - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/spolecnosti-air-products-a-aes-postavi-nejvetsi-vyrobnu-ekologickeho-vodiku-v-usa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Air Products: Společnosti Air Products a AES postaví největší výrobnu ekologického vodíku v USA

15. prosince 2022 | Air Products
Autor: Vratislav Kopačka, tel: 775991656
Společnosti Air Products a AES postaví největší výrobnu ekologického vodíku v USA
Praha 15. prosince 2022 - Společnosti Air Products (NYSE: APD) a AES Corporation (NYSE: AES) oznámily plány investovat přibližně 4 miliardy dolarů do výstavby a provozování závodu na výrobu ekologického vodíku v okrese Wilbarger v Texasu. Tento megaprojekt výroby vodíku z obnovitelných zdrojů zahrnuje přibližně 1,4 gigawattu (GW) větrné a solární energie spolu s kapacitou elektrolyzéru schopnou vyrábět více než 200 metrických tun zeleného vodíku denně, což z něj činí největší zařízení na výrobu zeleného vodíku ve Spojených státech.
Zařízení, jehož komerční provoz má být zahájen v roce 2027, bude sloužit rostoucí poptávce po palivech s nulovou uhlíkovou stopou pro čistou mobilitu i průmyslové trhy. Bude poskytovat zcela čistý zdroj energie v masovém měřítku, a pokud by se veškerý zelený vodík použil na provoz těžkých nákladních vozidel, eliminoval by ročně více než 1,6 milionu tun emisí oxidu uhličitého (CO2) ve srovnání s používáním nafty. Očekává se, že po dobu životnosti projektu se zabrání vzniku více než 50 milionům tun CO2, což odpovídá zamezení emisí z téměř devatenácti miliard litrů nafty.
Společnosti Air Products a AES budou společně a rovným dílem vlastnit aktiva provozu, přičemž Air Products bude na základě 30leté smlouvy výhradním odběratelem a prodejcem vyrobeného zeleného vodíku.
Projekt by měl vytvořit více než 1 300 pracovních míst při výstavbě a 315 stálých pracovních míst v provozu, dopravě a distribuci. Očekává se také, že po dobu životnosti projektu přinese státu daňové příjmy ve výši přibližně 500 milionů dolarů a zároveň rozšíří vedoucí postavení Texasu v oblasti energetiky.
"Jsme velmi rádi, že můžeme oznámit tento zajímavý společný podnik se společností AES, která je jednou z předních amerických společností v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Nový závod v Texasu bude zdaleka největším závodem na výrobu čistého vodíku v USA, který bude jako zdroje energie využívat vítr a slunce. Na přípravě tohoto projektu jsme se společností AES pracovali mnoho let, aby výroba vodíku byla konkurenceschopná ve světovém měřítku a zároveň přinesla Texasu významné daňové příjmy, stabilní zaměstnanost a energetickou bezpečnost. Jsme nadšeni, že můžeme pokročit a v blízké budoucnosti zpřístupnit čistý zelený vodík americkým zákazníkům," řekl Seifi Ghasemi, předseda představenstva, prezident a generální ředitel společnosti Air Products.
Prezident a výkonný ředitel společnosti AES Andrés Gluski uvedl: "Tento projekt využije postavení společnosti AES jako jednoho z největších národních developerů obnovitelné energie a jejího celosvětového prvenství v inovacích, jako jsou systémy pro skladování energie a nepřetržité dodávky čisté energie. Jsme velmi potěšeni, že můžeme spolupracovat se světovým lídrem v oblasti vodíku, společností Air Products, na tomto největším zařízení na výrobu zeleného vodíku ve Spojených státech. Postavíme více než 1 GW nových solárních a větrných zařízení, která budou zajišťovat bezuhlíkovou energii pro elektrolýzu a související výrobní zařízení. Společnost AES je přesvědčena, že zelený vodík hraje klíčovou roli v dekarbonizaci dopravy a urychlení budoucnosti energetiky."
Očekává se, že poptávka po ekologickém vodíku pro mobilitu a průmyslové aplikace v příštím desetiletí ve Spojených státech exponenciálně poroste. Růst poptávky je podpořen úlohou zeleného vodíku v ambicích nulových emisí skleníkových plynů, které vyhlásilo několik států a velkých společností. Projekt je podmíněn získáním místních povolení a místních, státních a federálních pobídek.

O společnosti Air Products
Air Products (NYSE: APD) je přední světová společnost zabývající se výrobou průmyslových plynů, která na trhu působí 80 let. Společnost se zaměřuje na zajištění energií, udržitelný rozvoj a rozvíjející se trhy. Dodává potřebné technické plyny, související vybavení a odborné aplikační poradenství desítkám průmyslových odvětví, od rafinérií, chemického a strojírenského průmyslu přes výrobu elektrotechniky, zpracovatelský průmysl, až po potravinářství. Air Products je rovněž světovým lídrem v dodávkách technologií a zařízení pro zpracování zkapalněného zemního plynu. Společnost vyvíjí, navrhuje, staví, vlastní a provozuje některé z největších světových průmyslových plynárenských projektů. To zahrnuje projekty v oblasti zplyňování, které udržitelně přeměňují bohaté přírodní zdroje na syntetický plyn pro výrobu vysoce hodnotné energie, paliv a chemikálií, projekty na zachytávání uhlíku a světové projekty bezuhlíkového vodíku, které podporují globální ekologickou dopravu a přechod na bezemisní energetiku.

Společnost dosáhla ve fiskálním roce 2022 obratu ve výši 12,7 miliardy dolarů z aktivit ve více než 50 zemích a její současná tržní kapitalizace činí přibližně 70 miliard dolarů. Více než 21 000 kvalifikovaných a talentovaných zaměstnanců z různých prostředí je motivováno vyšším posláním společnosti Air Products vytvářet inovativní řešení, jež jsou přínosem pro životní prostředí, podporovat udržitelný rozvoj a řešit výzvy, kterým čelí zákazníci, komunity i celý svět. Pro více informací navštivte webové stránky www.airproducts.cz nebo nás sledujte na portálech LinkedIn, Twitter, Facebook nebo Instagram.

O společnosti AES
Společnost AES Corporation (NYSE: AES) je globální energetická společnost z žebříčku Fortune 500, která urychluje budoucnost energetiky. Společně s mnoha zainteresovanými stranami zlepšujeme životy tím, že poskytujeme ekologičtější a inteligentnější energetická řešení, která svět potřebuje. Naši různorodí zaměstnanci se snaží o neustálé inovace a provozní dokonalost a zároveň spolupracují s našimi zákazníky na jejich strategických energetických změnách a pokračují v uspokojování jejich současných energetických potřeb. Více informací najdete na www.aes.com/green-hydrogen.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist