https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/sprava-parku-ocenila-rakousky-spolek-ktery-v-80-letech-zabranil-vystavbe-prehrady-v-srdci-podyji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Podyjí: Správa parku ocenila rakouský spolek, který v 80. letech zabránil výstavbě přehrady v srdci Podyjí

8. prosince 2016 | Správa NP Podyjí
Autor: David Grossmann, tel: 734 759 030
Ocenění Dobrý skutek pro Podyjí dnes ve Znojmě obdrželi zástupci rakouského spolku Burgerinitiative des Erhaltung des Thayatales, jehož členové v osmdesátých letech zabránili výstavbě přehrady u Býčí skály a stáli u zrodu bilaterálního Národního parku Podyjí - Thayatal. Vedení Správy parku ocenilo i obec Havraníky za výsadbu ovocných stromů a zoologa Antonína Reitera za dlouholetý přínos k poznání a ochraně Podyjí. Lidé v internetovém hlasování pak nejvíce podpořili výsadbu ovocných stromů v Havraníkách. Správa parku letos na ocenění nominovala čtyři počiny. Uděluje ho od roku 2012.

„Členové rakouské občanské iniciativy mají velkou zásluhu na tom, že v Podyjí zůstává zachováno jedinečné kaňonovité údolí, které se pyšní velice rozmanitou chráněnou přírodou. V osmdesátých letech zásadně odmítli záměr výstavby přehrady Býčí skála a následně svými postoji a prací přispěli k postupnému zřízení národních parků Podyjí a Thayatal,” připomněl ředitel Správy Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl. Občanská iniciativa je stále aktivní, před několika lety například s mnoha dalšími pozvedla hlas proti záměru výstavby obřích větrných elektráren v západním předpolí obou národních parků u Langau, která by poznamenala harmonický ráz zdejší krajiny.

Ocenění si odnesla i obec Havraníky. Zapojila se do projektu "Milión ovocných stromů pro krajinu". „Ve vnitřním prostoru už nechala obec vysadit deset stromů a zavázala se o ně pečovat. Ve výsadbách hodlá i nadále pokračovat. Dalších 50 stromů je již objednáno na příští rok,“ popsala náměstkyně ředitele Správy Národního parku Podyjí Lenka Reiterová. „Až stromy začnou plodit, budou lákat kolemjdoucí ke sklizni a posílí pochopení významu a krásy ovocných dřevin v krajině,“ věří Reiterová. Projekt získal i nejvíce hlasů v internetové anketě.

Třetím oceněným se stal zoolog Jihomoravského muzea ve Znojmě a člen Rady Národního parku Podyjí Antonín Reiter. Už více než dvě desítky let neúnavně a pečlivě vyplňuje bílá místa v poznání přírody Znojemska. Zároveň se ale také snaží získané informace na přednáškách, akcích pro školy i exkurzích zprostředkovat veřejnosti. „Kolega Reiter je pro mne zosobněním výborné spolupráce naší organizace se zdejším Jihomoravským muzeem. Jako člen Rady parku dává naší práci potřebnou podporu, jak v oblasti odborné, tak i v oblasti prezentační a výchovné”, ocenil jeho práci Rothröckl.

Správa Národního parku na Dobrý skutek pro Podyjí dále nominovala hmyzí domek v Hnanicích. Již samotnou nominaci chápe Správa parku jako svého druhu ocenění a chce takto poděkovat všem, kteří zvelebují Podyjí. Všechny nominované i oceněné projekty zájemci naleznou na www.nppodyji.cz/dobryskutek2016 .
David Grossmann, tel: 734 759 030 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist