https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/sprava-zeleznic-a-db-netz-ag-uzavrely-smlouvu-o-spolecne-priprave-nove-trati-drazdany-praha
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

SŽDC: Správa železnic a DB Netz AG uzavřely smlouvu o společné přípravě nové trati Drážďany – Praha

17. ledna 2020 | SŽDC
Správa železnic, státní organizace, DB Netz AG a DB Energie GmbH uzavřely na konci loňského roku smlouvu o spolupráci v oblasti projektové přípravy stavby Nového železničního spojení Drážďany – Praha. Spolupráce bude soustředěna na přeshraniční úsek Drážďany – Ústí nad Labem, jehož klíčovou částí je úpatní Krušnohorský tunel.

Správci infrastruktury se tímto dohodli nejen na společném zadávání veřejných zakázek, způsobu hrazení nákladů či organizační struktuře vedení projektu, ale i na způsobu komunikace a klíčových technických parametrech.

„Podpis smlouvy završil intenzivní práce posledního roku, kdy obě strany hledaly optimální formu spolupráce, která by byla vyvážená a současně splňovala specifika českého i německého práva,“ řekl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Potřeba realizace nového železničního spojení je důsledkem rostoucí poptávky v osobní i nákladní dopravě. Nová trať je součástí transevropské dopravní sítě TEN-T, konkrétně Východo-středomořského koridoru, který propojuje Severní a Baltské moře se Středozemním a Černým mořem. Současně touto stavbou dojde k napojení České republiky na síť západoevropských vysokorychlostních tratí.

Na základě uzavřené smlouvy budou v následujících letech zadávány a plněny veřejné zakázky pro předprojektovou přípravu pro společný plánovací prostor, který zahrnuje vlastní tunel i přilehlé předportálové úseky, a současně bude vzájemně koordinován postup přípravy úseku mezi Drážďany a Ústím nad Labem. Postup společného zadávání společnosti představili 15. ledna 2020 na předběžné tržní konzultaci.
Na uzavřenou smlouvu v budoucnu naváže mezistátní smlouva řešící výstavbu a provozování přeshraničního úseku, jehož příprava již byla za účasti Správy železnic a DB Netz AG zahájena.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist