Veronika Krejčí "> Spravedlivá transformace: Česko lídrem v podpoře uhelných regionů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/spravedliva-transformace-cesko-lidrem-v-podpore-uhelnych-regionu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Spravedlivá transformace: Česko lídrem v podpoře uhelných regionů

5. června 2025 | MŽP ČR
Autor: Veronika Krejčí, tel: 267 122 835, 267 122 534
Operační program Spravedlivá transformace (OPST) úspěšně naplňuje svůj cíl podpořit dekarbonizaci uhelných regionů, tedy přeměnu Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje. Dosud byly schváleny projekty za téměř 29 miliard korun, což je více než 70 % celkové alokace programu, přičemž příjemcům již bylo proplaceno šest miliard korun. Česko se tak řadí mezi nejúspěšnější členské státy EU v čerpání prostředků z Fondu spravedlivé transformace.

Program podporuje široké spektrum oblastí – od rozvoje podnikání, výzkumu a inovací, přes obnovu území a čistou energii, až po vzdělávání a sociální stabilitu. Největší podíl prostředků směřuje na podporu lidí a jejich dovedností, obnovu území po těžbě uhlí, na výzkum a vývoj.

„Citlivá transformace uhelných regionů s co nejmenšími dopady na kraje a místní obyvatele je pro nás prioritou. To mimo jiné dokazují i čísla, jelikož Česká republika je v absolutních číslech nejlépe čerpajícím státem Fondu spravedlivé transformace v rámci EU 27. Schváleny byly již projekty za 29 miliard korun, a z toho šest miliard už bylo proplaceno,“uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) s tím, že se jedná o jedinečnou příležitost pro kraje na podporu vzniku strategických projektů, které mohou do regionů přinést nové technologie, odborníky i vzdělání.

Z OPST se bude po vyhodnocení podmínek financovat realizace 22 ze 34 strategických projektů, které podaly žádost o podporu. Většina z nich směřuje do akademického a veřejného sektoru. Mezi klíčové projekty patří například REFRESH z Moravskoslezského kraje, Centrum lázeňského výzkumu v Karlovarském kraji nebo Transformační centrum ÚK z Ústeckého kraje. Uspěly ty projekty, které si včas a řádně o podporu požádaly a splnily náročné požadavky. Tak bylo zajištěno, že jde o projekty, které opravdu významně pomohou s transformací regionů.

„Těší nás, že byl o program takový zájem a že se zároveň úspěšně implementuje. Od fáze vyhlašování a příjmu žádostí jsme se přesunuli k zahájení realizace a financování projektů. Celkem podpoříme 22 strategických projektů, z toho devět projektů za 10,3 miliard korun v Moravskoslezském kraji, v Ústeckém kraji pak sedm projektů za 5,3 miliard Kč a v Karlovarském kraji celkem šest projektů za 2,9 miliard korun,“uvedl vrchní ředitel sekce ekonomiky životního prostředí Jan Kříž.


Podpora podniků, nových pracovních míst, rekultivací i vzdělávání

Díky OPST se daří nejen investovat do nových technologií a vzdělávání, ale také obnovovat krajinu a zvyšovat kvalitu života obyvatel. „Cílem OPST je podpořit 1 700 podniků třeba formou zavádění nových technologií, pomoci s rekvalifikací sedmi tisíc zaměstnanců, rekultivovat 53 hektarů půdy, vytvořit přes 450 nových míst ve výzkumu, poskytnout kvalitní vzdělávací prostory pro 39 tisíc žáků a studentů nebo navýšit množství recyklovaného odpadu o 29 tisíc tun,“ uvedla Radana Leistner Kratochvílová, ředitelka odboru podpory transformace na nízkouhlíkovou ekonomiku.

Operační program Spravedlivá transformace je financován z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci a na období 2021–2027 byla určená celková alokace pro tři zmíněné kraje ve výši 41 miliard korun. Žadateli mohou být samosprávy, příspěvkové organizace, podnikatelské subjekty, státní podniky a organizace, veřejnoprávní subjekty, organizační složky státu nebo vysoké školy, školská zařízení a výzkumné instituce. Program podporujestrategické projekty – komplexní projekty s významným transformačním dopadem na jednotlivé kraje, dáletematické výzvy a skupinové projekty zaměřené na menší a typově podobné projekty, které jsou průběžné vyhlašovány a administrovány jednotlivými kraji.

„V rámci tematických výzev jsme již podpořili odborné zařízení učeben, například dílny praktického vyučování na Střední průmyslové škole TOS ve Varnsdorfu. Podporujeme také vzdělávání ve firmách, především v rámci rekvalifikace zaměstnanců pro práci s novými technologiemi. Významným projektem je Ptačí park Střimická výsypka, který vznikl u města Most a jehož cílem je postupně citlivě obnovit místní druhově bohaté území. Máme také projekty na řemeslné inkubátory. Daří se nám podporovat i projekty rekultivace území k veřejnému využití, například vznik rekreační oblasti s koupáním v čisté vodě v Karviné nazývané Karvinské moře, které vzniklo v důsledku důlních poklesů, či obnovu kulturních památek a objektů, například Podkrušnohorského technického muzea, které působí přímo v areálu bývalého hlubinného dolu na Mostecku,“ uvedlIvo Marcin, ředitel sekce strategie Fondu a mezinárodní spolupráce ze Státního fondu životního prostředí ČR.


Pokračování OPST po roce 2027

Ministerstvo životního prostředí zároveň aktivně prosazuje pokračování podpory uhelných regionů i po roce 2027. Česká republika předsedá nově vzniklé pracovní skupině při Just Transition Platform, která se věnuje budoucnosti Fondu spravedlivé transformace.„Transformace uhelných regionů v České republice ještě není zdaleka u konce. V Evropské unii proto usilujeme o to, aby podpora pokračovala i v novém programovém období od roku 2028 a mohl tak proces transformace proběhnout bez negativních dopadů,“ doplnil ministr Petr Hladík.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist