https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/stan-zeleni-a-nezavisli.nova-energie-pro-moravskoslezsky-kraj
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STAN Moravskoslezský kraj: STAN, ZELENÍ a NEZÁVISLÍ. Nová energie pro Moravskoslezský kraj

28. května 2020 | STAN Moravskoslezský kraj
STAN půjde do podzimních krajských voleb společně v koalici se Zelenými a Nezávislými.

Oficiálně se tato koalice představila tento čtvrtek 28. května na tiskové konferenci. Za hnutí STAN podepsal smlouvu předseda hnutí Vít Rakušan a předseda krajského výboru a lídr kandidátky Moravskoslezského kraje Jan Lipner. Za Stranu zelených smlouvu podepsali spolupředseda hnutí Michal Berg a spolupředsedové krajské organizace Ondřej Syrovátka a Martina Dušková. Za Nezávislé smlouvu podepsal místopředseda hnutí a předseda krajské organizace v jedné osobě, Martin Polášek.

Jan Lipner, starosta Horní Suché a předseda krajského výboru hnutí STAN, avizoval, že hnutí STAN mělo k těmto stranám a novým krajským koaličním partnerům vždy blízko a je potěšen, že po dlouhém vyjednávání podepisují koaliční smlouvu a mohou začít plnohodnotně rozvíjet svou vizi pro Moravskoslezský kraj.

Jan Lipner se mimo jiné dlouhodobě věnuje tématu vzdělávání: “Kvalifikovaní lidé jsou základem pro uplatnění na trhu práce. Řemeslo má zlaté dno a učňovské a odborné školství musí být podporováno. Přináší zaměstnanost, podporu podnikání i lepší perspektivu krajů. Zajistíme vybavenost a upgrade výpočetní techniky na středních školách. Zapojíme moderní prvky výuky a podpoříme aplikování platforem pro živou výuku na dálku. Podpoříme rozvoj a vznik nových fakult na území MSK.”

Martin Polášek, starosta obce Těrlicko a předseda krajské organizace Nezávislí, si myslí, že na krajské úrovni je to ideální spojení a věří v dobrý výsledek v nadcházejících krajských volbách. Martin Polášek se dlouhodobě věnuje tématu zdravotnictví: “ Nepodpoříme další rušení nemocnic ukrývající se pod pojmem “optimalizace” zdravotní péče v regionu. Dostupnost zdravotnictví musí být prioritou a jeho pohled na ekonomickou prosperitu se musí změnit stejně jako priority financování zdravotnictví. Zasadíme se o vytvoření skladů hmotných rezerv u jednotlivých nemocnic a zdravotnických zařízení. Vytvoříme krizové a pandemické plány pro krizový štáb MS kraje.”

Za Stranu zelených promluvil spolupředseda Michal Berg, který vyrůstal v Opavě. Přestože v MS kraji v současnosti už nežije, má k němu stále blízký vztah. Proto i on tuto koalici vítá. Věnuje se především tématům udržitelnosti, klimatických změn a jejich projevů jako je například sucho: „Za jedno z hlavních témat letošních voleb považujeme problém sucha a s ním související špatný stav naší krajiny. Musíme se zaměřit na zlepšování schopnosti krajiny zadržovat vodu jako nejrychlejší a nejúčinnější cesty ke zmírňování dopadů sucha a ochraně proti povodním. Nepotřebujeme nesmyslné stavby typu kanál Dunaj – Odra – Labe; mnohem lépe nám poslouží prostředky investované do obnovy pestré krajiny, jež bude odolnější proti postupujícím změnám klimatu,”

„Ve spolupráci s dalšími podobně smýšlejícími subjekty vidíme cestu, jak voličům nabídnout atraktivní a silnou volební stranu, která bude prosazovat přechod regionu k čistější a zdravější budoucnosti,“ uvedl.

Stejný názor má i spolupředseda krajské organizace a místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka: „Vidíme cestu, jak voličům nabídnout atraktivní a silnou volební koalici, která bude prosazovat přechod regionu ke zdravější budoucnosti. Za jedno z hlavních témat letošních voleb považujeme problém sucha a s ním související špatný stav naší krajiny. Musíme se zaměřit na zlepšování schopnosti krajiny zadržovat vodu jako nejrychlejší a nejúčinnější cesty ke zmírňování dopadů sucha a ochraně proti povodním."

Na tiskové konferenci byl také představen kandidát hnutí STAN do senátu za Ostravu – město MUDr. Rostislav Gromnica, Ph.D.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist