Romana Šonková "> Stane se ministr zemědělství konečně hrdinou pro občany i zvířata? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/stane-se-ministr-zemedelstvi-konecne-hrdinou-pro-obcany-i-zvirata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Compassion in World Farming Česko: Stane se ministr zemědělství konečně hrdinou pro občany i zvířata?

18. dubna 2023 | Compassion in World Farming Česko
Autor: Romana Šonková, tel: 778000288
„Česká republika bude určitě lídrem v oblasti revize legislativy welfare zvířat,“ slíbil mimo jiné ministr zemědělství Zdeněk Nekula poté, co převzal petici s více než 20 000 podpisy žádající o podporu zákazu všech klecových chovů hospodářských zvířat v EU. Ministr podporu ukončení všech klecových chovů přislíbil. Na happeningu před budovou ministerstva přijal výzvu organizátorů petice, aby se stal hrdinou pro zvířata, a spolu s peticí převzal symbolický obraz supermana se svou tváří.

Petice navazuje na úspěšnou evropskou občanskou iniciativu Konec doby klecové, v níž 1,4 milionů občanů a občanek EU žádalo o ukončení klecových chovů pro prasnice, telata, králíky, slepice, křepelky či husy a kachny. Evropská komise se následně zavázala, že v rámci revize právních předpisů EU o welfare (životní pohodě) zvířat předloží legislativní návrh na zrušení klecí pro hospodářská zvířata v celé EU. Je důležité, aby zástupci Česka v EU v čele právě s ministrem zemědělství podpořili tuto revizi legislativy ve prospěch zvířat. Donedávna patřilo Česko naopak k zemím, které podobné změny odmítaly a lpěly na starých pořádcích. Podle průzkumu Eurobarometr si však 85 % lidí v Česku přeje pro zvířata lepší život.

Petici uspořádala česká pobočka mezinárodní organizace Compassion in World Farming (CIWF) ve spolupráci s nevládními organizacemi Hlas zvířat, NESEHNUTÍ, OBRAZ, Svoboda zvířat, Nadačním fondem ONE HEART a advokátní kanceláří Plicka & Partners.

Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko a členka občanského výboru iniciativy Konec doby klecové, řekla: „Děkujeme všem, kdo podpořili naši petici a dali tak znovu najevo, že věznění zvířat v klecích nepatří do 21. století. Právě probíhající revize právních předpisů EU o welfare zvířat představuje jedinečnou příležitost výrazně zlepšit život stovkám milionů hospodářských zvířat. Naše evropská občanská iniciativa nastartovala proces ukončení klecových velkochovů v celé Unii, k finálnímu prosazení závazné legislativy EU však zbývá ještě kus cesty. Návrh na zákaz klecí musí nejdříve předložit Evropská komise a následně ho musí přijmout jak Evropský parlament, tak Rada ministrů z jednotlivých členských zemí. A právě touto novou peticí žádáme našeho pana ministra, aby ukončení klecových velkochovů na jednáních v EU jednoznačně podpořil.“

V EU se v klecích každý rok chová přibližně 310 milionů hospodářských zvířat, z toho 5,4 milionů přímo v České republice. Jak zvířata v klecích živoří, mohla mnohokrát na vlastní oči vidět spisovatelka a novinářka, patronka kampaně Konec doby klecové a zakladatelka nadačního fondu ONE HEART Adéla Knapová: „Při svých reportážních investigacích pro týdeník Reflex objíždím každoročně Českou republiku, abych viděla, jak to vypadá ve velkochovech skutečně. Protože často to, co deklarují mnozí zemědělci, zkrátka není pravda. Ve většině velkochovů jsou stále zvířata zavřená v klecích, a to mnohdy tak, že se nemůžou týdny ani otočit, ulevit si od bolesti a námahy, jsou zraněná, mají proleženiny, o stresu a prožívané hrůze nemluvě… Viditelně trpí nejen fyzickým strádáním. Přitom v dnešní době jsou takovéto chovy, bohužel často štědře dotované z unijních peněz, zcela zbytečné a víme – můžeme to koneckonců vidět i u nás -, že jde chovat zvířata jinak, bez soustavného týrání, zato s ohledem na jejich potřeby.”

V několika členských státech již byly přijaty zákony zakazující chov některých druhů zvířat v klecích. Česká republika se k těmto pokrokovým zemím přidala nedávným uzákoněním zákazu chovu nosnic v klecích od roku 2027. Je načase, aby krutá a překonaná praxe klecových velkochovů skončila v celé EU, a to pro všechna zvířata. Ke změně musí dojít co nejdříve a Česká republika by měla být jedním z lídrů této změny.


Romana Šonková, tel: 778000288
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist