https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/stanovisko-hnuti-duha-k-aktualnimu-vyskytu-medveda-na-vychode-moravy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Stanovisko Hnutí DUHA k aktuálnímu výskytu medvěda na východě Moravy

24. října 2018 | Hnutí DUHA
Hnutí DUHA preferuje odchyt medvěda, který se od září pohybuje na východě Moravy, a jeho umístění do zařízení poskytujícího co nejvhodnější podmínky k životu. Současné chování šelmy - především opakovaný pohyb uvnitř obcí i v blízkosti lidí - je velmi nestandardní nejen ve srovnání s předchozím výskytem medvěda na Moravě a ve Slezsku, ale také v kontextu situace na Slovensku. Riziko napadení člověka je nepřijatelné, a to i proto, že by ohrozilo další ochranu medvědů a velkých šelem v ČR. Na odchytu Hnutí DUHA aktivně spolupracuje s orgány státní ochrany přírody. Podmínkou fungování tohoto řešení však je, aby se našlo pro medvěda trvalé umístění v odpovídajícím zařízení.

Medvěd působí nebývale vysoké škody. Od 30. září ve Vsetínských Beskydech a později v Hostýnských vrších zabil více než 30 ovcí, 2 kozy, na sedmi místech poškodil včelíny.

Medvědi se v CHKO Beskydy každoročně vyskytují od roku 1970, za tu dobu jich českou krajinou prošly desítky. Někteří se tu zdrželi jen krátce, jiní i několik let. O jejich přítomnosti se vědělo jen díky nálezu stop v blátě nebo ve sněhu, případně medvěd poničil včelín nebo zabil ovci a byl dlouho klid. Jednalo se o náhodné útoky. Z mnoha těchto medvědů jen 3 dělali větší škody. Jeden takový se pohyboval v roce 1980 na Vsetínsku, během léta zabil 16 ovcí a zničil několik včelínů. Další s podobným chováním byl v roce 2000 tzv. Míša z Brodské (jméno dostal podle místa, kde byl odchycen). Tento medvěd měl na svědomí 27 ovcí, tele, stovky králíků a několik včelínů. Vyznačoval se ztrátou plachosti a z toho důvodu byl také odchycen, pravděpodobně se jednalo o zvíře uprchlé nebo vypuštěné ze zajetí.

Důvodem odchytu aktuálně se pohybujícího medvěda však nejsou v první řadě zvýšené škody na hospodářských zvířatech, ale zejména popisovaná ztráta plachosti, což může vyústit i v ohrožení lidí.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist