https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/stanovisko-mzp-k-dnesnimu-jednani-odborniku-k-povoleni-plosne-aplikace-pripravku-stutox-ii-na-zemedelskou-pudu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Stanovisko MŽP k dnešnímu jednání odborníků k povolení plošné aplikace přípravku Stutox II na zemědělskou půdu

12. srpna 2019 | MŽP ČR
Autor: Petra Roubíčková, tel: 267 126 396, 739 242 382
Po dnešním jednání na Ministerstvu zemědělství nadále trvá stanovisko Ministerstva životního prostředí, které nesouhlasí s plošnou aplikací přípravku Stutox II na zemědělskou půdu, a to s ohledem na rizika, které taková aplikace nese pro životní prostředí.

"Ministerstvo životního prostředí svým stanoviskem nemůže z pohledu práva anulovat rozhodnutí ÚKZÚZ, které plošnou aplikaci na začátku minulého týdne povolilo. Proto vítáme po dnešním jednání i nadále trvající zákaz ministra zemědělství Tomana aplikovat plošně přípravek Stutox II na pole," uvedl po jednání náměstek sekce ochrany přírody a krajiny na Ministerstvu životního prostředí Vladimír Dolejský a dodává, že "MŽP je samozřejmě připraveno nadále jednat se všemi zúčastněnými o dalším postupu vůči kalamitě hrabošů."

Jak už Ministerstvo životního prostředí upozornilo v tiskové zprávě ze dne 8. srpna 2019 (https://www.mzp.cz/cz/news_20190808_hrabosi_stutox), plošná aplikace by byla v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny. Náměstek Dolejský proto dnes na jednání současně upozornil, že aplikace by neměla být paušální, jak bylo navrženo v povolení Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, ale s ohledem na platný zákon o ochraně přírody a krajiny mohou zemědělci v případě kalamitních stavů případně požádat o výjimku z ochrany zvláště chráněných živočichů, popř. z územní ochrany. Orgán ochrany přírody a krajiny posoudí na základě žádosti konkrétních zemědělců posoudit, zda je možné aplikaci rozhozem na povrch pozemků povolit. Při udělování výjimky bude nutné individuálně vyhodnotit všechna rizika takové aplikace pro životní prostředí. O výjimku mohou zemědělci žádat u příslušných orgánů ochrany přírody a krajiny tedy u krajských úřadů, resp. na území CHKO u regionálních pracovišť Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

"Plošná aplikace přípravku Stutox II není povolena ani v Rakousku, ani v Německu, a podle našich informací plošně ani na Slovensku. Je potřeba začít vážit nejenom ekonomické dopady na zemědělce, ale také dopady na životní prostředí a ekosystémové služby přírody. Je potřeba se začít ptát, kdo nám zaplatí nevratné škody na životním prostředí," uzavírá náměstek Dolejský.

Proti plošné aplikaci STUTOXu II se jednoznačně vyjádřili vedle ekologických organizací také například zástupci Asociace soukromých zemědělců.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist