Jana Vandrovcová, Karolína Šůlová "> Staňte se fanoušky netopýrů! Netopýří noci lákají na setkání s létajícími savci na padesáti místech po celé ČR. - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/stante-se-fanousky-netopyru-netopyri-noci-lakaji-na-setkani-s-letajicimi-savci-na-padesati-mistech-po-cele-cr-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Společná tisková zpráva České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON) a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR): Staňte se fanoušky netopýrů! Netopýří noci lákají na setkání s létajícími savci na padesáti místech po celé ČR.

Na přelomu srpna a září se uskuteční tradiční Mezinárodní noc pro netopýry. Blízká setkání s netopýry a odborníky, kteří se jejich výzkumem a ochranou v ČR zabývají, letos návštěvníky čekají na padesáti lokalitách. V plánu jsou hravé stezky pro děti, ukázky práce s ultrazvukovými detektory či odchyty do sítí. Na řadě míst pomohou získávat příznivce i ochočení handicapovaní netopýři. Přehled všech plánovaných akcí přináší web netopyrinoc.cz.

Mezinárodní noc pro netopýry (MNN) letos proběhne již po sedmadvacáté. „Akce, která u nás v prvních letech přilákala maximálně pár desítek nadšenců, se postupně proměnila ve velký netopýří svátek. Každoročně na přelomu srpna a září se nyní odborníci, netopýři a široká veřejnost setkávají na zajímavých místech po celé republice a akce se celkem účastní několik tisíc lidí. Letos se za tajuplnými obyvateli hradů, zámků, parků či podzemí můžeme vypravit na padesát lokalit,“ zve Jana Vandrovcová z ČESON, nová koordinátorka MNN v ČR. „Netopýři často žijí s lidmi v těsném sousedství a dlouhodobé přežití populací i celých druhů tak závisí na našem přístupu – a to nejen odborníků, ale i široké veřejnosti. Hlavním cílem netopýřích nocí je proto tak říkajíc rozšiřování fanouškovské základny. S lidmi, kteří mají díky unikátnímu prožitku k netopýrům vybudován pozitivní vztah, se potom snáze nachází řešení i pro různé konfliktní situace, jako jsou např. rekonstrukce budov či kácení starých stromů, které tito živočichové využívají jako své tradiční úkryty,“ vysvětluje Vandrovcová.

Mezinárodní noc pro netopýry se koná pod záštitou Dohody o ochraně populací evropských netopýrů (EUROBATS). V ČR akce zajišťují členové ČESON ve spolupráci s AOPK ČR, správci památek, pracovníky muzeí a řadou nevládních organizací. „Díky netopýří noci se lidé mohou dozvědět, co se pro ochranu těchto vzácných živočichů v praxi dělá. Základní údaje o výskytu všech 27 druhů našich netopýrů máme k dispozici, probíhá také pravidelný monitoring na zimovištích a v letních koloniích. Budeme však rádi za upozornění, pokud lidé někde netopýry sami objeví. Záznamy jsou pak ukládány do Nálezové databáze ochrany přírody a využívány pro ochranu těchto létajících savců,“ doplňuje Karolína Šůlová z AOPK ČR.

Přehled všech akcí, reportáže z minulých ročníků a další informace jsou dostupné na webových stránkách netopyrinoc.cz. Část akcí se koná v rámci projektu podpořeného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Jana Vandrovcová, Karolína Šůlová, tel: 606 379 200, 724 102 406
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist