https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/starosta-chebu-petr-navratil-je-podruhe-navrzen-na-ropaka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Starosta Chebu Petr Navrátil je podruhé navržen na Ropáka

19. dubna 2016 | Děti Země
Za pokračující podporu výstavby městské spalovny odpadů

Titul Ropák 2015 může za Karlovarský kraj letos získat starosta Chebu Petr Navrátil (ČSSD), který stále podporuje výstavbu spalovny komunálních odpadů ve městě, u níž ale není zřejmé, co přesně má spalovat a jaká nejmodernější technologie má být použita, takže jde o ekologicky rizikovou stavbu.

Výsledky anket Ropák 2015 a Zelená perla 2015 budou zveřejněny v pátek 22. dubna 2016 v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Večerní soirée, na kterém zahraje písničkářka ze Zlína Jitka Šuranská, proběhne od 18 hodin v kavárně Mistogalerie.

„Loni se sice schvalování spalovny zaseklo na hledání příslušného stavebního úřadu, který by nebyl podjatý, nicméně formálně územní řízení probíhá a starosta zastupuje žadatele o územní rozhodnutí. Přitom není jasné, jaké druhy odpadů se mají pálit, a zda skutečně existuje reálná a bezpečná vysoce moderní technologie pro pálení až 20 tisíc tun odpadů za rok,“ uvádí koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Za různé způsoby rozvoje a šíření spaloven v České republice byla letos na Ropáka nominována ještě Jiřina Hartlová z Krajského úřadu Středočeského kraje, která loni nezákonně potvrdila stavební povolení pro spalovnu v Chotíkově u Plzně, a hejtman Michal Hašek, který zase požaduje vybudovat třetí kotel ve spalovně v Brně.

Na titul Ropák 2015 kandidují kromě Hartlové, Navrátila a Haška ještě starostka Hodonína, dva podnikatelé a pět ministrů: za rezort životního prostředí je to Richard Brabec z hnutí ANO, za zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD, za průmysl a obchod Ropák 2014 Jan Mládek z ČSSD, za dopravu Dan Ťok a za místní rozvoj Karla Šlechtová. Letos v anketě tak chybějí politici z ODS, kteří byli vždy pravidelně nominováni.

V anketě o antiekologický čin Ropák i v anketě o antiekologický výrok Zelená perla soutěží letos souběžně dvě osoby – ministr průmyslu a obchodu a Ropák 2014 Jan Mládek a ministr dopravy Dan Ťok.

V anketě Zelená perla mají nejvíce výroků senátor, zastupitel Jihočeského kraje a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa z ODS (3 výroky) a dále bývalý prezident a Ropák 1993 Václav Klaus (2) a současný prezident a Ropák 2013 Miloš Zeman (2). Klaus už získal tři Zelené perly a Zeman za rok 2014 zatím jednu.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má 112 členů. Do ankety Ropák 2015 bylo nominováno 12 kandidátů, takže všichni postoupili ve finále, a na Zelenou perlu 2015 pak 40 výroků, ve finále jich je 18.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist