Tereza Štochlová "> Startuje celostátní projekt na záchranu květnatých luk - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/startuje-celostatni-projekt-na-zachranu-kvetnatych-luk
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Český svaz ochránců přírody: Startuje celostátní projekt na záchranu květnatých luk

27. června 2022 | Český svaz ochránců přírody
Autor: Tereza Štochlová, tel: 603387734
(ČR, 27.6.2022) Tradiční program Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) na zachování a obnovu květnatých luk v ČR přechází díky podpoře z Norských fondů do celostátního měřítka. Jeho cílem je najít v jednotlivých regionech druhově bohaté louky a vytvořit z nich osiva. Ta pomohou vzniku dalších druhově bohatých kvetoucích luk, ale zvýší i pestrost trávníků ve městech.

Regionální směsi osiv jako účinný nástroj ochrany diverzity lučních biotopů – tak zní název nového projektu ČSOP, který byl podpořen Norskem prostřednictvím Norských fondů. A proč je tento projekt potřeba? Během druhé poloviny minulého století došlo k rozorání podstatné výměry luk a pastvin. V posledních 30 letech byly mnohé plochy opět zatravněny, jenže převážně semennými směsmi pouze několika druhů trav a jetelů. Na takto obnovených loukách tak marně hledáme kopretiny, zvonky, šalvěje, třepetající se motýly a další obyvatele z říše hmyzu. ČSOP se proto rozhodl začít hledat cesty k nápravě.

Projekt má za cíl vyzkoušet různé technologie sběru semen. K tomu budou po celé ČR vybrány zdrojové lokality, na kterých budou různými metodami získávána semena k zatravnění. Vědci zároveň na několika pokusných plochách otestují úspěšnost takto získaného osiva. Nabyté vědomosti budou následně šířeny mezi odbornou i laickou veřejnost. S vědeckou stránkou projektu pomohou ČSOP partneři Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích a Masarykova univerzita Brno, s technickým zajištěním projektu zase Agrostis Trávníky, s.r.o., ZO ČSOP Bílé Karpaty a ZO ČSOP Vlašim. Pro výměnu zkušeností má ČSOP i zahraniční partnery – Western Norway University of Applied Sciences a Bratislavské regionálne ochranárske združenie.

ČSOP se loukami zabývá již od roku 1998, kdy založil program Obnova květnatých luk. Regionální směsi semen se nicméně zatím stále využívají pouze lokálně s výjimkou Bílých Karpat, kde bylo díky práci ZO ČSOP Bílé Karpaty během posledních dvaceti let zatravněno regionálním osivem již přes 600 hektarů.

Projekt bude končit v roce 2024, obnova luk regionálními směsmi v programu ČSOP však zůstane i poté. Vypadá to tedy, že naše louky čekají pestřejší zítřky.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist