https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/stav-lesu-je-vazny-budeme-chtit-mimoradnou-schuzi-poslanecke-snemovny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Pirátská strana: Stav lesů je vážný, budeme chtít mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny

14. května 2018 | Pirátská strana
V pátek 11. května 2018 odvolal ministr zemědělství v demisi Jiří Milek generálního ředitele společnosti Lesy ČR Daniela Szóráda. Svůj krok odůvodnil chybami při řešení kůrovcové kalamity. Bylo to poprvé, kdy ministerstvo připustilo, že univerzálním viníkem loňské kůrovcové kalamity na severu Moravy a ve Slezsku není jen klimatická změna. Vzhledem k závažnosti situace – ekologické i ekonomické – navrhne poslanec Pirátů Radek Holomčík svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, na které bude chtít urychleně vyřešit situaci a změnit přístup k lesnímu hospodářství v ČR.

Důvodem pro odvolání ředitele Szóráda, jak uvedl ministr Milek, jsou nedostatečná opatření pro řešení kůrovcové kalamity. To se projevuje v odumírání lesů v Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském a Jihočeském kraji. „Velkou chybou bylo nezajištění sadby, proto nyní není možné obnovovat vytěžené lesy. Také kolabující obchod se dřevem je velkým problémem, který způsobí škody národnímu hospodářství. Jedná se o radikální posun oproti neustálému omílání klimatické změny jako jediné příčiny lesnických problémů posledních let. Chápu páteční rozhodnutí ministra Milka, ale pokud ministerstvo náhle změní oficiální verzi příběhu, je zde silné podezření, že celou dobu veřejnosti lhalo. To je velmi závažná situace,“ komentuje situaci Radek Holomčík, místopředseda Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny.

Média i odborná veřejnost hovoří o loňských kalamitách jako o největší ekologické katastrofě u nás. Česká inspekce životního prostředí navíc provedla kontrolu v daných lokalitách, a přestože protokoly z kontroly nebyly ještě zveřejněny, proběhla médii zpráva o velice znepokojivých výsledcích a podezření na páchání hospodářské trestné činnosti. Ministerstvo zemědělství navíc v druhé polovině minulého roku umožnilo, v návaznosti na reakci trhu se dřevem na kalamitní události, vypovědět smlouvy těžebním firmám. Finanční dopady tohoto kroku jsou odhadovány na 2,5 miliardy korun.

„Situace vyvolává řadu otázek. Proč ministerstvo, jako zřizovatel i jako gesční ministerstvo pro lesní hospodářství, nekonalo dříve? Jaké byly kroky Dozorčí rady podniku? Proto v tomto týdnu navrhnu poslaneckém klubu Pirátů svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny. Pokud došlo k selhání na straně ministerstva, je třeba vyvodit personální důsledky i tam. A musíme se vážně zabývat budoucností českých lesů, příslušnými zákony i hospodařením společnosti Lesy ČR,“ dodává Holomčík.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist