Andrea Fulková "> Stavba nového mostu v Semilech bude kvůli ochraně vranky posunuta o dva měsíce - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/stavba-noveho-mostu-v-semilech-bude-kvuli-ochrane-vranky-posunuta-o-dva-mesice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Stavba nového mostu v Semilech bude kvůli ochraně vranky posunuta o dva měsíce

21. března 2024 | Liberecký kraj
Autor: Andrea Fulková, tel: 485 226 332, 739 541 549
Stavba mostu ev. č. 289-002 v Semilech nezačne podle avizovaného termínu 25. března letošního roku. Důvodem je, že zhotovitel – firma EUROVIA CS, a.s. – včas nereagoval a nevzal na vědomí rozhodnutí, které vydal Krajský úřad Libereckého kraje, odbor životního prostředí a zemědělství. Ten sice udělil výjimku z ochranných podmínek zvláště chráněného druhu týkající se vranky obecné, avšak pod podmínkou, že v období od 1. března do 30. června nebude umožněn vstup do koryta řeky Jizery. Stavba mostu tak začne 1. června 2024 (po mimořádném zkrácení termínu zákazu vstupu do Jizery o měsíc). Stihne se postavit do konce letošního roku.

„Situace mě velice mrzí, ovšem jedná se o rozhodnutí krajských úředníků, které musíme respektovat. Je to stav, který nemůžeme ovlivnit. Stavbu budeme nyní monitorovat a od 1. června 2024 zhotovitelská firma EUROVIA CS, a.s. začne konečně stavět tak, aby most byl letos dokončen,“ uvedl statutární náměstek pro resort dopravy Jan Sviták.

V korytě řeky Jizery se nachází vranka obecná, která patří mezi chráněné druhy ryb, a to v rámci chráněných území v evropsky významné lokalitě v Semilech.

„Celé je to pro mě jen obtížně srozumitelné. Nejen to, že firma zcela opomněla rozhodnutí vydané úřadem, ale i to časové omezení z něj vyplývající, které je pro stavební práce limitující. Všechny nutné práce na mostě v zimě prostě neprovedete a větší část vhodného času zase omezuje krajské rozhodnutí. Respektuji stanovisko o ochraně, ovšem myslím si, že se dotčené orgány státní správy ani nezabývaly zohledněním a posouzením veřejného zájmu dané stavby,“ dodal hejtman Martin Půta.

Most ev. č. 289-002 Semily III postaví firma EUROVIA CS, a.s. za 80.392.490,75 korun včetně DPH. „Jsem rád, že se nám nakonec povedlo vysoutěžit firmu. V původním výběrovém řízení všechny nabídky překročily maximální možnou cenu, museli jsme tak soutěž zrušit a vyhlásit ji znovu,“ vysvětlil statutární náměstek Jan Sviták. „Most nyní nesplňuje parametry pro pěší, obtížně se tam například vyhýbají lidé. Projekt tedy přinese kromě vybudování zcela nového mostu také rozšíření chodníků, a to až na čtyři metry. Navíc budou od vozovky oddělené zábradlím.“

Zakázka je rozdělena na dvě části. Investorem demolice a výstavby nového mostu je Liberecký kraj. Semily investují do výstavby chodníků, osvětlení a schodišť tak, aby mohli chodci po mostě přecházet co nejbezpečněji.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist