https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/stavka-na-nemecke-zeleznici-znovu-zasahne-i-mezistatni-spoje-z-ceska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

České dráhy: Stávka na německé železnici znovu zasáhne i mezistátní spoje z Česka

6. března 2024 | České dráhy
V Německu dojde k další stávce na železnici. Odborový svaz strojvedoucích GDL u dopravce Deutsche Bahn AG vyhlásil po měsíci jednání další stávku, která začne ve čtvrtek 7. března, ve 2:00 hod. a skončí v pátek 8. března ve 13:00 hod. Stávka naruší provoz některých spojů mířících z České republiky do Německa a opačně. Omezení se dotkne zejména vlaků linky Praha – Berlin / Hamburg / Kiel / Flensburg a regionálních spěšných vlaků Cheb – Marktredwitz. V noci před stávkou (6. / 7. ledna) také již nepojedou noční vlaky do a z Německa. Vzhledem k rozsahu stávky musí cestující počítat, že spoje budou dotčeny ještě i po oficiálním konci stávky, tedy ještě po většinu pátečního dne. Prosíme cestující, aby sledovali aktuální informace na webu Českých drah nebo v aplikaci Můj vlak.

Doporučujeme cesty v období stávky do/z Německa provést do středy 6. března odpoledne, nebo je odložit až na sobotu 9. března. V době stávky je třeba počítat s významně omezeným železničním provozem na většině území Německa. Cestující, kteří kvůli stávce své jízdenky nevyužijí, je mohou buď vrátit a jízdné dostanou zpět v plné výši, nebo mohou jízdní doklad použít až do 15. března. U jízdenek je zrušena vazba na konkrétní vlak. Cestujícím doporučujeme pro nové cesty zakoupení místenek.
Opatření v dálkové dopravě

V důsledku stávky na německé železnici budeme muset přistoupit k úpravě trasy dálkových vlaků EC Berliner, které ve čtvrtek a pátek pojedou pouze v úseku Praha – Drážďany a nepokračují do svých cílových destinací, jako je Berlín, Hamburk, Kiel nebo Flensburg.

Dálkové vlaky Hungaria jedou po dobu stávky také pouze do Drážďan, ve stanici Praha hl.n. je pak nutný přestup do jiné soupravy.

Noční vlaky budou stávkou postiženy už v průběhu noci z 6. na 7. března. Spoj nightjet (Graz – Berlin) je v době stávky zrušen a vlak Canopus (Praha – Zürich) jede pouze na českém území, tedy v úseku Praha – Děčín. Nepojedou také přímé vozy Budapest – Břeclav – Berlin ve vlacích EN 476 (Budapest – Břeclav) + NJ 456 (Břeclav – Berlin). Noční vlaky se na koleje vrátí bez omezení znovu v noci z 8. na 9. března.

Všechny vlaky jsou vedeny náhradními soupravami s nižší kapacitou a ve vlacích nejsou řazeny např. restaurační vozy.

Informace o provozu na lince Praha – Děčín – Dresden – Berlin – Hamburg / Kiel / Flensburg najdete zde.
Vlak EC v Drážďanech

U vlaků Bavorský expres mezi Prahou a Mnichovem, bude nadále zajištěno železniční spojení v úseku Praha – Plzeň – Domažlice, ve stanici Plzeň hl.n. bude nutný přestup do jiné soupravy. V navazujícím úseku Domažlice – Furth im Wald – Regensburg zajistí České dráhy a dopravce Die Länderbahn přepravu cestujících náhradní autobusovou dopravou (ve stanici Furth im Wald cestující žádáme o přestup mezi autobusy). V úseku Regensburg – Mnichov již budou v provozu opět vlaky. Stejná opatření platí i pro cesty v opačném směru.

Informace o provozu na trati 180 najdete zde.
Opatření v regionální dopravě

V období stávky opět nepojedou spěšné spoje mezi Chebem a bavorským Marktredwitz. Vlaky linky Marktredwitz – Cheb – Aš – Hof a zpět pojedou ve dnech stávky bez omezení, nicméně ve dnech 7. a 8. března budou vlaky v úseku Cheb – Marktredwitz v době od 8:00 do 14:00 hod. nahrazeny autobusem z důvodu plánované opravy na trati. Výlukový jízdní řád naleznete zde. Vlaky linky U 28 (Děčín – Bad Schandau – Sebnitz – Rumburk) jedou bez omezení i v době stávky.

Informace o provozu na lince Cheb – Marktredwitz najdete zde.

Vzhledem k rozsahu stávky počítají Deutsche Bahn, že stabilizace železničního provozu bude trvat i několik hodin po oficiálním ukončení stávky, pravděpodobně po zbytek pátečního dne. K běžnému fungování by se německá železnice měla vrátit v sobotu.

Odborový svaz GDL zároveň veřejně deklaroval, že po ukončení této stávky bude další stávkové akce vyhlašovat bez předchozího ohlášení. Pokud by se tyto hrozby naplnily, není v silách žádného železničního dopravce zajistit cestujícím možnosti náhradní dopravy ani dostatečné informování o nastalé situaci.

Prosíme cestující, aby sledovali aktuální informace a plánovali své cesty s přihlédnutím k aktuálním změnám. Všechny aktuální informace najdou cestující v aplikaci Můj vlak, na webu www.cd.cz nebo na sociální síti X.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist