https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/step-up-now-platforma-evropskych-akteru-podporujicich-cil-uhlikove-neutralni-eu-do-roku-2050-je-partnerem-prazske
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Klimatická koalice: Step Up Now - platforma evropských aktérů podporujících cíl uhlíkově neutrální EU do roku 2050 - je partnerem pražské konference Share Your Energy

16. října 2019 | Klimatická koalice
Autor: Michaela Pixová
Na mezinárodní konferenci Share Your Energy probíhající 16.10.2019 v Praze bude prezentováno to nejzajímavější z celého světa z oblasti udržitelné energetiky: energeticky soběstačné čtvrti, budovy a podniky poháněné 100% zelenou energií, nebo způsob využití dat k snížení uhlíkové stopy domácností a mnohé další. Jedním z partnerů konference je také platforma Step Up Now, která sdružuje širokou škálu evropských aktérů - od firem, institucí a investorů až po obce a regiony - jež aktivně podporují cíl Evropské unie dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Jedním z členů platformy je i energetická společnost Nano Energies, hlavní partner celé konference. Všech 61 aktérů, kteří jsou v současnosti sdružení v platformě Step Up Now, spojuje níže uvedená společná vize: Společně předkládáme způsob, jak vytvořit novou evropskou ekonomiku a společnost.

Díky tomu, že si Evropská unie v minulosti stanovila jasné cíle a politické rámce, mohlo dojít k průlomu v oblasti přechodu na nízkoemisní ekonomiku. A doposud to fungovalo. Nicméně ve světle toho, co nám ukazují poslední zprávy IPCC a extrémní výkyvy počasí během letošního léta, nastal čas udělat další krok, vycházející z vědomí závažnosti naší situace.

Svět musí dosáhnout uhlíkové neutrality na začátku druhé poloviny dvacátého století a během následující dekády drasticky snížit emise, abychom se vyhnuli těm nejhorším dopadům změny klimatu. EU disponuje znalostmi, zkušenostmi a ekonomickými mechanismy, které umožňují přechod na uhlíkovou neutralitu nejpozději do roku 2050. Zásadní ale bude navýšit naše úsilí během příštích deseti let a přizpůsobit tomu cíle pro rok 2030. Jsme přesvědčeni, že to jsou právě evropské země, kdo by měl k budoucnosti bez emisí prošlapávat cestu.

Leží před námi jedinečná příležitost transformovat naši ekonomiku a společnost. Je to příležitost konfrontovat se s výzvami pro naši bezpečnost a blahobyt. Je to příležitost vyčistit náš vzduch a vodu, omezit naši produkci odpadu, a zároveň učinit z našich domovů a měst lepší místa k životu. Je to příležitost pro řízený přechod, tvorbu pracovních míst v rozvíjejících se oborech, podporu inovativních průmyslů, vybudování odolné infrastruktury a rozvoj nových byznysmodelů, které podporují lepší, zdravější a udržitelnější způsob života. Nutnost vést zápas se změnou klimatu je každým dnem naléhavější, což pro nás znamená příležitost k rychlejšímu zavádění nových opatření a nejpozději do roku 2050 společnými silami vybudovat uhlíkově neutrální Evropu.

Jsme firmy, investoři, města a regiony a rozhodli jsme se chopit příležitosti, která se nám naskýtá. Společně intenzivně pracujeme na tom, abychom podstatně rychleji zvyšovali energetickou úspornost, zvýšili podíl obnovitelné energie v energetickém mixu a co nejdříve přestali využívat fosilní paliva. Pracujeme na tom, abychom se posunuli od starých, znečišťujících modelů, k systémům orientovaným na člověka. Pěstujeme plodiny a využíváme půdu udržitelnějším způsobem.

Takové praxe vytváří okamžitý přínos v životech lidí: snižují negativní dopady znečištění na lidské zdraví a z budov a pracovišť se tak stávají příjemnější a produktivnější místa. Díky nim se z našich firem stávají lídři budoucích trhů a naše ekonomiky tak směřují k větší odolnosti. Jsme hrdí na to, že máme k dispozici širokou paletu osvědčených praxí, vzniklých jako odpověď na změnu klimatu, a povzbuzujeme další, aby se k nám přidali v plnění závazků a investování do nových řešení a inovací, abychom tak získali jasnou vizi ekonomiky bez uhlíkových emisí.

Jsme v tom všichni společně. Uspět můžeme jenom prostřednictvím kooperace a společné práce na tom, abychom dostáli závazkům z Pařížské dohody, aniž bychom někoho nechali za sebou. Jsme si vědomi, že pokud toho chceme dosáhnout, musíme rozvíjet novou podobu sdíleného vedení, opírající se jak o politické lídry, tak i aktéry z byznysu a občanské společnosti. Společně dokážeme uchopit tuto příležitost a utkat se s výzvami, které na nás čekají. Náš cíl je naším závazkem a vytrvale budeme usilovat o to, aby se stal naší realitou. Zveme vás, abyste se k nám přidali.

Z Česka se k platformě dosud připojilo hlavní město Praha a tři společnosti a organizace. Kromě již zmíněné společnosti Nano Energies je to také konzultační společnost Fair Venture a firma Bezobalu.

Cílem platformy je síť aktérů podporujících její vizi co nejvíce rozšířit a přispět tak k efektivní spolupráci ve společné snaze docílit uhlíkové neutrality v EU do roku 2050. Připojit se mohou všichni aktéři - od obcí a regionů až po soukromé společnosti, organizace a investory, kteří vizi Step Up Now podporují a jsou odhodlaní svou vlastní činností přispět k jejímu naplnění.


Kontakt pro média:
Michaela Pixová: mpixova@hotmail.com, 00420 777 145 003
Catherine Joppart: infostepupnow@gmail.com, 0032 491 64 37 35

Odkaz na platformu: https://www.stepupnow.eu/
Twitter: https://twitter.com/StepUpNowEU
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC9F81556v-mhMw4LwSHWl-Q
Odkaz na konferenci Share Your Energy: https://shareyourenergy.eu/cs/uvodni-stranka/

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist