https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/stepanek-zavedeni-povinnych-kvot-poskodi-ceske-zemedelce.chci-zachovat-znacku-ceska-potravina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STAN: Štěpánek: Zavedení povinných kvót poškodí české zemědělce. Chci zachovat značku Česká potravina

9. března 2021 | STAN
Velmi diskutovaná novela potravinářského zákona dorazila do Senátu. Tento týden ji budou posuzovat senátoři ve výborech a komisích. Senátor Petr Štěpánek, člen Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova, přichází s pozměňovacím návrhem, který má zrušit navržený povinný podíl českých potravin v obchodech.

"Návrh na povinné kvóty, který vylezl ze Sněmovny, domácí producenty spíše vyděsil, než aby v něm viděli pomoc. Zemědělci, se kterými jsem jednal, se obávají tlaku na ceny potravin ze strany obchodních řetězců,“ říká k novele potravinářského zákona senátor Petr Štěpánek. Podle jeho názoru je tento návrh dokonce v rozporu s evropským právem.

„Pokud někdo tvrdí, že tento návrh pomůže českým zemědělcům, tak nemluví pravdu. Naopak jim výrazně uškodí. Ze strany zemědělců není po takových kvótách vůbec žádná poptávka. Ve výsledku by to poškodilo jak zemědělce, tak kvůli vyšším cenám i samotné zákazníky, a proto navrhuji toto ustanovení vyškrtnout,“ dodává senátor.

Návrh zákona také ruší označení „česká potravina“, které má nahradit pojem „potravina z krátkého dodavatelského řetězce“. Návrh senátora Štěpánka počítá se zachováním již zažitého pojmu. „Jde o zbytečné slovíčkaření a přílišnou kreativitu poslanců. Zrušení názvu česká potravina nedává žádný smysl. Navrhuji proto ponechat název tak, jak jsme na něj zvyklí,“ říká na závěr senátor.

Pozměňovací návrh senátora Štěpánka v úterý podpořila Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova. O návrhu by měl Senát hlasovat na své schůzi 17. března.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist