Karel Smetana "> Stoleté sady na Svaté Hoře prochází revitalizací. Na výsadbě stovek ovocných stromů v okolí mariánského poutního místa se podílí děti z výchovného ústavu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/stolete-sady-na-svate-hore-prochazi-revitalizaci.na-vysadbe-stovek-ovocnych-stromu-v-okoli-marianskeho-poutniho-mista-se-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Stoleté sady na Svaté Hoře prochází revitalizací. Na výsadbě stovek ovocných stromů v okolí mariánského poutního místa se podílí děti z výchovného ústavu

1. června 2023 |
Autor: Karel Smetana, tel: +420601505860
„Svatohorské sady si z dětství pamatuji jako krásné, udržované místo, kde jsem trávil velkou část volného času. Bohužel poslední desítky let nebyla údržbě sadu věnována dostatečná pozornost, čímž došlo k rozrůstání náletových dřevin a keřů, které bránily správnému růstu ovocných. Tento neutěšený stav mě přivedl k tomu, že jsem se s pomocí pár přátel rozhodl pustit do revitalizace,“ vysvětluje Luboš Řezáč, zakládající člen organizace Svatohorské sady Příbram.
Revitalizace sadů, která začala před dvěma lety, zahrnuje dvě fáze obnovy. „Nejprve jsme pokáceli veškeré náletové dřeviny, které bránily růstu stávajících ovocných stromů, následně jsme zahájili výsadbu nových ovocných stromů,“ popisuje Řezáč. „Jde převážně o třešně, jabloně, hrušně, slivoně a meruňky,“ prozrazuje s tím, že v současné chvíli se v sadech nachází téměř tři stovky nových ovocných stromů a dalších sto má být dle plánu vysazeno do konce letošního roku.
Výrazně k tomu přispívají děti z výchovného ústavu v nedalekém Obořišti, se kterým spolek spolupracuje, stejně jako Probační a mediační služba České republiky. „Děti mají možnost si brigádně přivydělat, což samy velmi oceňují, a i my jsme za tuto pomoc nesmírně rádi,“ podotýká Luboš Řezáč, podle kterého je také velmi důležitá skutečnost, že projekt má podporu jak vedení města, tak i široké veřejnosti.
Důkazem je mimo jiné dokonce dvojnásobný úspěch v hlasování příbramských občanů v rámci grantového programu Vy rozhodujete, my pomáháme, který pravidelně vyhlašuje Nadační fond Tesco.
„Jsme moc rádi, že díky našemu grantovému programu můžeme podporovat i menší projekty po celé České republice, jako je projekt revitalizace Svatohorských sadů. Jedním z našich závazků je být dobrým sousedem v místě našeho podnikání a pomáhat rozvoji místních komunit,“ říká Katarína Navrátilová, generální ředitelka společnosti Tesco s tím, že v rámci grantové výzvy se dočkalo podpory již 2 300 dobročinných projektů, mezi které Tesco rozdělilo přes 50 milionů korun.
Zajímavostí je, že veškeré vypěstované plodiny se dále zpracovávají a zužitkovávají, ať už se jedná o výrobu jablečných moštů bez jakýchkoli dalších přísad nebo distribuci ovoce do mateřských a základních škol. Svatohorské sady v Příbrami rovněž slouží jako odpočinkové místo pro všechny věkové kategorie, konají se tu různé typy sousedských slavností, koncertů a dobrovolnických akcí.
„Zároveň se snažíme také zvelebovat okolí. Například jsme v přilehlé ulici provedli výměnu lamp, vybudovali nové lavičky a nainstalovali odpadní koše. Do budoucna pak chceme zavést informační tabule či opravit cesty a silnice a vytrvale tak pokračovat v naší iniciativě,“ dodává Luboš Řezáč.
Karel Smetana, tel: 420601505860
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist