https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/stopovat-vlky-se-budou-uz-za-mesic-ucit-novi-dobrovolnici-vlcich-hlidek-v-luzickych-horach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Stopovat vlky se budou už za měsíc učit noví dobrovolníci Vlčích hlídek v Lužických horách

11. září 2020 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Noví dobrovolníci se již brzy začnou učit jak poznat vlčí stopu, jak zjistit, zda v lese žije rys či jak vypadá medvědí strom. To vše je totiž součástí seminářů pro zájemce o účast v tzv. Vlčích a Rysích hlídkách. Školení plná přednášek i praktických ukázek stopování se rozjíždí již v říjnu!

Do Česka zasahovalo v minulém roce 18 vlčích teritorií, rysi obývají lesy Šumavy, Pošumaví, Beskyd i Javorníků a na slovensko-českém pomezí se pravidelně pohybuje také několik medvědů. Všechny tyto velké šelmy u nás monitorují dobrovolníci z řad tzv. Vlčích a Rysích hlídek pod hlavičkou Hnutí DUHA Olomouc. Noví zájemci, kteří se chtějí dozvědět více o životě vlků, rysů a medvědů a podílet se s námi na jejich monitoringu, se mohou přihlásit na jeden z úvodních seminářů. První z nich se uskuteční už za měsíc v Lužických horách.


Semináře tvoří odborné přednášky i praktická ukázka stopování

Školení jsou vždy celovíkendová a přinesou účastníkům základní informace o životě velkých šelem či přednášky českých i zahraničních odborníků z Hnutí DUHA, správ chráněných krajinných oblastí a dalších odborných institucí. Na účastníky čeká ale především praktická ukázka stopování formou celodenní pochůzky v terénu, seznámení se s metodami monitoringu a správným způsobem záznamu dat. Program odborných seminářů doplňuje večerní promítání dokumentárních filmů i záběrů z fotopastí, jež zachycují život velkých šelem v jejich přirozeném prostředí.


Vlčí a Rysí hlídky provádějí nejrozsáhlejší monitoring velkých šelem v Česku

Semináře organizuje Hnutí DUHA Olomouc především jako formu zaučení nových zájemců o tzv. Vlčí a Rysí hlídky. Jedná se o vyškolené dobrovolníky, kteří monitorují naše tři největší šelmy v lokalitách jejich výskytu. Tím se nejen podílejí na vědeckém výzkumu formou tzv. citizen science (občanské vědy), ale také pomáhají tyto ohrožené druhy chránit před případnými pytláky a zvyšují povědomí o životě vlků, rysů a medvědů mezi místními obyvateli i turisty.

V současné době naše aktivity zahrnují Rysí hlídky v Pošumaví a Novohradských horách, monitoring a ochranu všech tří velkých šelem v oblasti Beskyd a Javorníků, mapování kočky divoké v rámci moravsko-slovenského pomezí a vlčí monitoring na rozsáhlém území od Bílých Karpat přes Jeseníky, Broumovsko, Ralsko, severní Čechy, Krušné hory až po Pošumaví. Proto se i školení pro nové dobrovolníky konají v šesti různých oblastech v rámci celého Česka:
Lužické hory a Liberecko: 9.-11.10.2020 Rynoltice
Krušné hory: 23.-25.10.2020 Vejprty
Beskydy: 6.-8.11.2020 Třeštík
Javorníky: 20.-22.11.2020 Huslenky
Jeseníky: 27.-29.11.2020 Rejvíz
Šumava a Pošumaví: 4.-6.12.2020 Michlova Huť u Vimperka

Kristýna Fridrichová, koordinátorka Vlčích a Rysích hlídek, řekla:
"Vlčí a Rysí hlídky fungují již 21 let a je očividné, že zájem veřejnosti o ně neutuchá. Loňských seminářů se zúčastnilo bezmála 150 nováčků a letošní se rychle plní. Monitoring velkých šelem je kapacitně i časově náročný, proto je zapojení velkého množství dobrovolníků významným přínosem. Díky školení se zájemci přiučí faktům o vlcích, rysech, medvědech i přírodě obecně, což může mimo jiné obohatit i jejich samotný pobyt v ní a zároveň pomoci nám ve vyvracení mýtů o těchto vzácných a často nepochopených zvířatech u laické veřejnosti."

Kontakty
Kristýna Fridrichová, koordinátorka Vlčích a Rysích hlídek, kristyna.fridrichova@hnutiduha.cz, tel.: 775 049 551

Přílohy
* Záběry vlka a prasete divokého z Lužických hor, které se povedlo pořídit i díky práci našich dobrovolníků: https://youtu.be/c0WmuWks9KM
* Ukázka praktického stopování v terénu z loňského školení v Jeseníkách: https://youtu.be/gORJa0mZLfA
* Reportáž o Vlčích a Rysích hlídkách: https://www.youtube.com/watch?v=z2d73lkbQcI&t=4s&ab_channel=%C5%A0elmy.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

A

Alena Lyskova

21.9.2020 15:50
Kdo to prosím financuje? Máte také dobrovolníky na hlídání ohrožených hospodářských zvířat?
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist