Radek Drahný "> Strážci absolvovali školení sebeobrany - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/strazci-absolvovali-skoleni-sebeobrany
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Strážci absolvovali školení sebeobrany

18. února 2022 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Zvýšení bezpečnosti stráže přírody, schopnosti deeskalace hrozícího konfliktu a kompetence eliminovat případného agresivního útočníka má za cíl cyklus seminářů o umění sebeobrany, který pro strážce připravila Správa Krkonošského národního parku společně se zástupci České Krav Maga Asociace (ČKMA). V pátek absolvovali strážci ve známém izraelském sebeobranném a taktickém systému první výcvik.

„Brutální útok na stráž přírody v Národním parku Šumava představuje špičku ledovce narůstající agresivity některých přestupců, se kterou se v terénu setkáváme. Naše strážce postupně vybavujeme osobními kamerami a sebeobrannými prostředky, výcvik systému Krav Maga je součástí snahy zvýšit jejich kompetence ve zvládání možných konfliktních situací. Stráž přírody je při výkonu služby úřední osobou a útok na ni je ohodnocen vyšší trestní sazbou, to ovšem ne vždy agresora odradí,“ říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. Strážci mají povinnost zasahovat v situacích, kdy návštěvníci Krkonoš porušují pravidla platná pro Krkonošský národní park a jeho ochranné pásmo. „Bohužel jsou často terčem verbálních útoků ze strany lidí, kteří porušují zákony, nebo návštěvní řád národního parku a jsou na to našimi strážci upozorněni,“ doplnil Böhnisch. Již v minulosti byli krkonošští strážci napadeni také fyzicky. Známý je případ z doby před 18. lety, kdy řidič skútru porazil stráž přírody, nebo loňský incident, kdy řidič skútru úderem pěstí napadl službu konajícího strážce.

Proškolením v Krav Maga získají strážci dovednosti, jak zvýšit úroveň své bezpečnosti, jak poznat, kdo proti nim stojí a jaké má úmysly, jak hrozící konflikt vyřešit bez fyzického zákroku a v neposlední řadě jak se bránit útoku, pokud snahy o deeskalaci situace selžou. Výcviku strážců Krkonošského národního parku se ujal ředitel České Krav Maga Asociace Jakub Otipka a další z instruktorů na expertní úrovni Jan Klenka.


Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist