Václav Čubr "> Střechy plzeňských škol a školek se zelenají – a mohou i další. - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/strechy-plzenskych-skol-a-skolek-se-zelenaji-a-mohou-i-dalsi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ENVIC, občanské sdružení: Střechy plzeňských škol a školek se zelenají – a mohou i další.

19. října 2023 | ENVIC, občanské sdružení
Autor: Václav Čubr, tel: 608 307 436
Plzeň pomáhá se statickým posudkem a poskytuje prostředky na projekt i samotnou realizaci. Zelené střechy každým rokem nabývají na významu.

Nejsou jen zpestřením, ale mnohdy i jedinou cestou, jak např. zmírnit přehřívání tříd nad vstupní halou školy. Zlepšují tedy mikroklima skrze vegetaci a celkově potřebné zadržování srážkové vody. Dalších benefitů je celá řada a u školských zařízení je to v neposlední řadě i význam vzdělávací.

Nadační fond Zelený poklad, zřízený Statutárním městem Plzní, ve své grantové výzvě "Ani kapka nazmar" právě zelené střechy podporuje. "Prvním krokem je ale vždy statický posudek", říká Václav Čubr ze sdružení ENVIC, které v této věci s fondem spolupracuje. "Nabízíme školkám a školám významnou pomoc. Za naše náklady jim zprostředkujeme statický posudek – zda a případně jaký druh zelené střechy bude možný." "Následně je možné ve zmíněné grantové výzvě "Ani kapka nazmar" žádat až o půl milionu korun na samotnou realizaci střechy včetně projektové dokumentace. U větších projektů i po etapách, je tedy možné na stejný záměr žádat znovu a získat až milion korun. Je to velká příležitost i pro zřizovatele a střechy, které vyžadují rekonstrukci", uvádí manažerka fondu a grantových programů, Mgr. Tereza Pelclová.

Mezi úspěšné žadatele patří Tyršova ZŠ a MŠ v Černicích. Z grantů „Ani kapka nazmar“ realizovala již dvě zelené střechy, kde došlo k vyřešení problému s přehříváním přilehlé třídy a obě střechy slouží i jako praktická ukázka v rámci tematicky související výuky. Takové ZŠ a MŠ se pak stávají celkově atraktivnější pro rodiče a jejich děti ale i případné další donory. Aktuální uzávěrka grantové výzvy na realizaci samotné střechy je 31. 10. 2023, další by měla být vyhlášena na jaře následujícího roku. Při předchozí konzultaci s nadačním fondem je ale i aktuální termín reálný – podrobně lze vše zpracovat až v rámci samotného projektu.

K možnému zajištění statického posudku se stačí ozvat
na e-mail vaclav.cubr@envic.cz.

Více na www.zelenypoklad.org.

Kontakty: Mgr. Tereza Pelclová – grantová výzva: 777 793 726, info@zelenypoklad.org
Václav Čubr, DiS. – statické posudky: 608 307 436, vaclav.cubr@envic.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist