https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/stredoskolaci-presouvaji-svoje-patecni-stavky-za-klima-na-internet.obavaji-se-snahy-nekterych-politiku-o-ustoupeni-od
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Fridays for Future: Středoškoláci přesouvají svoje páteční stávky za klima na internet. Obávají se snahy některých politiků o ustoupení od klimatických závazků

1. dubna 2020 | Fridays for Future
Autor: Fridays for Future, tel: 724 396 896
V pátek 3. 4. se uskuteční první on-line studentská stávka za klima. Studenti změnou formátu akce reagují na opatření spojená s celosvětovou pandemií koronaviru, a připojují se tak ke kolektivní snaze uchovat povědomí o změnách klimatu i za současné situace.

Středoškoláci v České republice stávkují od loňského března. Stávky za klima ke konci léta roku 2018 zahájila tehdy patnáctiletá Greta Thunberg. Jejich účastníci požadují okamžité řešení klimatické krize.

V reakci na opatření v souvislosti s pandemií koronaviru přesouvají studenti svoje páteční stávky na sociální sítě

Chtějí poukázat na některé kroky fosilních korporací a vrcholných politiků, kteří se podle nich snaží zneužít současné situace k prosazení zájmu fosilního průmyslu a které povedou k další devastaci klimatu.

Ve svém prohlášení z úterního rána uvádějí: "Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček se snaží zneužít krize k položení evropských plánů na ochranu klimatu. ČEZ si příležitosti nepozorovaně pomoct svému špinavému byznysu všiml také a požádal o výjimku z emisních limitů pro elektrárnu Počerady (nejšpinavější elektrárnu v ČR), kterou se stát nedávno zavázal prodat do rukou uhlobarona Pavla Tykače, který své zisky vyvádí do daňových rájů. Polsko navzdory odporu místních obyvatel rozhodlo o pokračování těžby na dole Turów."

Veřejnost studenti vyzývají ke zveřejňování fotografií s transparenty z jejich domovů s hashtagy #onlinezaklima a #climatestrikeonline. Účastníci stávky budou k fotkám přidávat umístění Úřad vlády ČR, kde se protestující "virtuálně" sejdou. Od 11 hodin plánují studenti vysílat na sociálních sítích stream projevů.

Kontakt pro média:
+420
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist