https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/studenti-demonstruji-online-nechteji-dalsi-prazdne-sliby
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Fridays for Future: Studenti demonstrují online, nechtějí další prázdné sliby

19. března 2021 | Fridays for Future
Autor: Klára Bělíčková, tel: 774 383 445
Studentky a studenti ani po dvou letech od první středoškolské stávky za klima neustávají ve svém boji za rychlé a spravedlivé řešení klimatické krize. V pátek 19. 3. hnutí Fridays for Future pořádalo v rámci stávky dvanáctihodinový stream. Připojili se tak k vrstevníkům protestujícím po celém světě pod heslem #NoMoreEmptyPromises, které poukazuje na neplnění slibů ze strany politiků a političek.

Svou aktivitou chtěli studenti a studentky upozornit na zásadní ohrožení, jež postupující změna globálního klimatu nadále představuje, a to i navzdory momentálnímu úbytku mediální pozornosti v souvislosti s tragickými následky koronavirové pandemie. Ve středečním prohlášení se proto rovněž připojili k pěti mezinárodním požadavkům, které adresovali političkám a politikům.

Současně v prohlášení poukazují na společného viníka obou krizí, kterým je nejen v České republice právě absence tolik potřebné politické akce: „V případě té pandemické má nečinnost a neschopnost našich odpovědných politických činitelů bezprostřední následky v podobě tisíců mrtvých. Neochota řešit krizi klimatickou pak nemá v současnosti takto drtivé přímé dopady, o to však mohou být její důsledky do budoucna ničivější.“

Příkladem takového selhání je podle studentů složení a fungování Uhelné komise, především pak její závěr, v němž doporučila vládě ukončit těžbu a spalování uhlí až v roce 2038. Ani jeden z termínů, který vláda aktuálně zvažuje, navíc nestačí na splnění závazků ČR vyplývajících z Pařížské dohody. Tím čeští politici a političky prokazují, že jejich sliby jsou jen prázdná slova.

Studenti a studentky také vyzvali veřejnost ke sledování streamu, v jehož programu nechyběla například panelová debata o občanské angažovanosti či přednáška o prázdných slibech českých politiků a političek. Lidé se do stávky mohli zapojit také sdílením vlastní fotografie s hashtagem #NoMoreEmptyPromises.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

20.3.2021 13:11
Já zase nechci Greta jugend z fridays for future.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

21.3.2021 10:11
Rychlé a spravedlivé řešení klimatické krize :-)
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist