Klára Bělíčková "> Studenti nešli do školy. Na stávce za klima vyzvali vládu k řešení klimatické krize a spravedlivé transformaci - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/studenti-nesli-do-skoly.na-stavce-za-klima-vyzvali-vladu-k-reseni-klimaticke-krize-a-spravedlive-transformaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Fridays for Future ČR: Studenti nešli do školy. Na stávce za klima vyzvali vládu k řešení klimatické krize a spravedlivé transformaci

17. června 2022 | Fridays for Future ČR
Autor: Klára Bělíčková, tel: 774 382 445
V Praze na Malostranském náměstí se v pátek v brzkém odpoledni sešlo několik desítek studentů na stávce za klima. Připojili se tak ke stávkám, které proběhly po celé východní Evropě. Podle středoškoláků vlády nedělají dostatek a ignorují hrozby, které klimatická krize představuje.

„Stávky dnes probíhají v dalších městech České republiky, v Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně nebo Slavičíně. Přišli jsme společně dát najevo, že naše vláda selhává v boji s klimatickou krizí. Musíme začít snižovat emise skleníkových plynů. Hlavním krokem je přechod od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie, avšak ten musí být spravedlivý. Konkrétní opatření nesmí padat na lidi na druhé koleji,” říká patnáctiletá členka hnutí Alžběta Bušová.

Akce začala projevy několika středoškoláků a pokračovala průvodem Prahou. „Klimatickou spravedlnost teď!” znělo od studentů přes Malostranské náměstí.

Hnutí Fridays for Future v České republice dlouhodobě poukazuje na urychlení snah zbavení se závislosti na fosilních palivech. Na páteční stávce za klima studenti také upozornili na plánovaný odchod od uhlí do roku 2033. Nelíbí se jim však, že plány na spravedlivou transformaci nebyly dostatečně konzultovány s veřejností nebo to, že by peníze měly čerpat převážně velké firmy na úkor malých projektů. Také mají obavy z toho, co bude se zaměstnanci fosilního průmyslu.

„Naše vláda řešení klimatické krize nebere vážně. Odchod od uhlí nesmí směřovat k budování dalších fosilních infrastruktur. A zároveň musí být odchod od uhlí spravedlivý, podle Plánu spravedlivé územní transformace to vypadá, že v Česku to nebude ani transformace a ani spravedlivá. Peníze by se měly dostat do dotčených oblastí, ne do rukou velkých hráčů a pochybných projektů,” uvedla mluvčí hnutí Klára Bělíčková.

Na pražské akci vystoupila taky Darya Lazaryeva, expertka klimatického oddělení v organizaci Ecodia, která je válečou ukrajinskou uprchlicí. Následovali další studenti a studentky, společně s Mikulášem Černíkem, členem Limity jsme my a platformy Re-set z Ústeckého kraje, Miriam Macurovou, expertkou na evropskou klimatickou politiku z Greenpeace. Na pódiu také vystoupili zástupci Klimatické žaloby, která ve středu uspěla u pražského Městského soudu.

Studenti se celosvětově odvolávají na zprávu IPCC mezivládního panelu pro změnu klimatu, která nastiňuje, že pro udržení stabilního klimatu, se planeta nesmí oteplit nad 1,5 °C. Poslední zveřejněná zpráva však konstatuje, že aktuálně míříme k oteplení planety o 3 °C, oproti teplotám před průmyslovou revolucí. Podle zprávy povede oteplení k extrémním výkyvům počasí, prohloubení sociálních problémů nebo úbytku biodiverzity.

Průvod Prahou skončil na Kampě, kde studenti připravili klimatický piknik. „Dneska jsem tady, protože mi není jedno, co se děje s naší planetou a ochranou životního prostředí. Zároveň si nepřeju, aby kvůli klimatické krizi trpěli ti nejvíce zranitelní,” dodala Veronika, jedna z účastnic stávky za klima.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist