Petr Doubravský "> Studenti opět stávkovali za klima, do ulic znovu vyrazí za dva týdny - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/studenti-opet-stavkovali-za-klima-do-ulic-znovu-vyrazi-za-dva-tydny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Fridays for Future: Studenti opět stávkovali za klima, do ulic znovu vyrazí za dva týdny

3. května 2019 | Fridays for Future
Autor: Petr Doubravský, tel: 724 396 896
Studenti středních škol dnes opět stávkovali za klima. Opatření vlády k ochraně klimatu podle nich nestačí. Stávky organizovalo hnutí Fridays For Future. Středoškoláci a středoškolačky stávkovali ve více než 15 městech po celé republice, mimo jiné v Praze, Brně, Ostravě, Karlových Varech, nebo Valašském meziříčí. Studenti se odvolávají na loňskou zprávu Mezivládního panelu pro klima při OSN (IPCC) podle které by oteplení planety o 1,5 °C, oproti době před industrializací, vedlo k ekologickému kolapsu.

V Praze se podle organizátorů sešlo přibližně 2000 lidí. Průvod studentů vyrazil krátce po jedenácté hodině z Malostranského náměstí a šel mimo jiné kolem Ministerstva průmyslu a obchodu, České národní banky a Magistrátu Hlavního města Prahy.

U magistrátu studenti skandovali heslo: "Chceme Prahu bez emisí, to je naší velkou misí." Podle mluvčí Anny Lozsi tím studenti chtěli upozornit na to, že by se Praha, stejně jako další velká města, měla zavázat ke snížení emisí skleníkových plynů na nulu. Jako příklad pak uvedla například Londýn, který vyhlásil stav klimatické nouze a zavázal se k nulovým emisím do roku 2030. Zastupitelstvo Hl. m.
Prahy minulý týden přijalo usnesení, ve kterém vyzývá radní, aby vytvořili pracovní skupinu, která bude pracovat na plánu na ochranu klimatu a adaptaci na jejich dopady.

Před zahájením stávky na Malostranském náměstí promluvil ke studentům například klimatolog Alexandr Ač, ekolog Milan Smrž. Promluvila také Verica Kordic Pospíšilová z iniciativy rodičů, kteří plánují pochod za klima 12. května.

Studenti v úvodním prohlášení zkritizovali politiky za nečinnost. V reakci na první stávku, která se uskutečnila 15. března, řešila 27. března změny klimatu Poslanecká sněmovna. Hned v úvodu velká část poslanců a poslankyň opustila sál. Jednání bylo asi po dvou hodinách přerušeno. Poslanci následně dvakrát zamítli pokračovat v projednávání tohoto bodu. "Průběh jednání v Poslanecké sněmovně vnímáme jako jasný signál, že politici i nadále ignorují klimatickou krizi a budoucnost nás všech. Změny klimatu přitom v čím dál větší míře dopadají i na Českou republiku. V letošním roce nás podle odborníků čeká ještě větší a ničivější sucho, které výrazně ohrožuje zemědělskou produkci. Nemluvě o dopadech, které má změna klimatu na některé rozvojové země. Chceme-li předejít klimatické krizi, musíme co nejdříve začít snižovat emise skleníkových plynů tak, abychom ještě před rokem 2050 dosáhli nulových emisí," uvedl Petr Doubravský, jeden z mluvčích hnutí Fridays For Future.

Hnutí Fridays For Future svolalo další stávku na 24. května, kam pozvalo také zástupce z každého poslaneckého klubu, aby promluvili. Chtějí od politiků slyšet, jak se zasadí o řešení klimatické krize a o co nejrychlejší nulové emise.

Studentské stávky podpořila více než stovka českých vědců a vědkyň, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, či studenti vysokých škol, kteří se dnes průvodu také zúčastnili.


Celý text úvodního prohlášení:

"Dnes jsme zde podruhé. Už podruhé jdeme místo školy do ulic. Už podruhé stávkujeme za důsledné a účinné řešení klimatické krize. Na první stávce jsme žádali řešení klimatické krize. Ale i přes několikatisícový protest studentů a studentek, politici dál ignorují změny klimatu a naši budoucnost a dál odmítají přijmout zodpovědnost.
V reakci na naši první stávku řešila změny klimatu Poslanecká sněmovna. Jednání ale probíhalo pouze pár hodin. Hned na začátku jednání opustila více než polovina poslanců a poslankyň sál. Pokračovat v jednání poslanci několikrát odmítli. Klimatická krize je přitom reálnou hrozbou a měla by se začít vnímat jako skutečná krize. Jak už mnohokrát řekla Greta Thunberg: jednejme, jako by nám hořela střecha nad hlavou.

Změny klimatu přitom dopadají čím dál víc i na Českou republiku. Už v dubnu jsme si prošli vlnami veder, zemědělci se ještě ani nevzpamatovali z loňského sucha a už se musí obávat toho letošního. Podle vědců je česká půda vyprahlá a letošní sucho bude mnohem větší a ničivější než to loňské. Když se tohle všechno děje u nás, představte si, co se musí dít v zemích, na které změny klimatu dopadají už mnohem delší dobu. Jestli tohle nepřipadá politikům jako krize, co se ještě musí stát, aby se jim otevřeli oči?

Často nám lidé říkají, že stávky klima nezachrání. A mají pravdu. V situaci, kdy za většinu emisí skleníkových plynů zodpovídá úzká skupina nejbohatších lidí a firem, mohou zachránit pouze ti, kteří mají moc a ti, kteří rozhodují. Pokud chceme mít budoucnost, musíme začít měnit systém, ne klima. Musíme změnit všechno.

Politici rádi říkají, že dělají pro klima dost. Nedělají. Emise skleníkových plynů se v ČR nesnižují, nemáme termín ani plán odchodu od těžby a spalování uhlí a nemáme ani ambice na nulové emise. Politici, pokud vás zajímá naše a vaše budoucnost, přijďte nám 24. května na stávku říci, jak chcete co nejdříve dosáhnout nulových emisí a co pro to budeme dělat. Zveme zástupce každé politické strany se zastoupením v poslanecké sněmovně k několikaminutovému projevu. Chceme slyšet, co konkrétně hodláte dělat pro řešení klimatické krize.

I když nás politici na celostátní úrovni ignorují, nemůžeme tu nezmínit úspěch v Praze. Zastupitelstvo hlavního města přijalo usnesení, ve kterém přiznává zodpovědnost Prahy za řešení klimatické krize a vyzvalo pražské radní, aby co nejdříve zřídilo skupinu, která se bude zabývat přípravou plánu pro klima.
Naše hnutí stále roste. Po první stávce se do boje za budoucnost přidaly skupiny rodičů, které plánují demonstrovat za klima 12. května, k podpoře se přidává taky čím dál více vysokoškoláků a vysokoškolaček, akademických senátů jednotlivých fakult, nebo například studenti a studentky z UMPRUMu v Praze. Nelze taky nezmínit prohlášení, ve kterém nás podpořila více než stovka českých vědců a podporu, které se nám dostalo od předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů. Jsme rádi, že boj za řešení klimatické krize nezůstává jen u nás. Je na místě, aby se do něj zapojili všichni. Nemůžeme čekat, až to za nás udělá někdo jiný."
Petr Doubravský, tel: 724 396 896
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist