Petr Doubravský "> Studenti stávkovali na pražském Klárově za řešení klimatických otázek. Klimatickou krizi je potřeba řešit tady a teď, nestrkejte hlavu do písku, vzkazují politikům - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/studenti-stavkovali-na-prazskem-klarove-za-reseni-klimatickych-otazek.klimatickou-krizi-je-potreba-resit-tady-a-ted
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Fridays for Future: Studenti stávkovali na pražském Klárově za řešení klimatických otázek. Klimatickou krizi je potřeba řešit tady a teď, nestrkejte hlavu do písku, vzkazují politikům

29. listopadu 2019 | Fridays for Future
Autor: Petr Doubravský, tel: 724 396 896
Dnes dopoledne se uskutečnila další studentská stávka za klima v České Republice. Stovky studentů stávkovaly ve více než deseti městech napříč republikou. Stávky v České republice probíhají od letošního března. Studentské stávky v loňském roce zahájila tehdy patnáctiletá Greta Thunberg, jejich účastníci požadují okamžité řešení klimatické krize.

V Praze se stávka uskutečnila na Klárově. Studenti na úvod připomněli středeční třicáté výročí generální stávky a poděkovali jejím aktérům a účastníkům za odhodlání a vytrvalost. "Právě díky odvaze našich rodičů a prarodičů můžeme dnes vyjadřovat svůj názor beze strachu z perzekuce," řekla Anna Giese, sedmnáctiletá studentka a mluvčí hnutí. Zároveň studenti vyjádřili solidaritu s protestujícími v Hongkongu a popřáli jim hodně sil v dalších protestech.

Studenti dále upozornili na význam současného dění v české a evropské politice. Kladně hodnotili stanovisko Evropského parlamentu, které kromě vyhlášení stavu klimatické nouze vyzývá Evropskou komisi k potřebným krokům k dosažení cílů stanovených Pařížskou dohodou. "Vyhlášení klimatické krize Evropským parlamentem, veliká mediální pozornost věnovaná problematice či posun v jednání uhelné komise jsou důkazem toho, že se posouváme blíže k adekvátnímu řešení klimatické krize," řekl mluvčí hnutí Marek Jankovský.

Zároveň varovali, že ze strany českých politiků se stále jedná pouze o slova a sliby, nikoliv konkrétní činy. Anna Giese se k tomu vyjádřila takto: "Nenechme se uchlácholit pouhými sliby. Nezapomeňme, že jsou to právě čeští političtí představitelé, kteří stále blokují závazek Evropské unie k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Stejně tak vláda stále nezaujala stanovisko k prodeji uhelné elektrárny Počerady, a pokud nezakročí, padne elektrárna do rukou uhlobaronovi Pavlu Tykačovi, který se netají svými úmysly elektrárnu dále provozovat a generovat z ní zisk na úkor nás, občanů."

Za zásadní milník blízké budoucnosti označili středoškoláci jednání uhelné komise o scénářích ukončení těžby a spalování uhlí v České republice. Jedním z projednávaných termínů je i rok 2030, který je dle vědeckých analýz v souladu s cíli Pařížské dohody. Vhodný scénář má být zvolen do konce roku. Zásadní je pak podle nich také konference OSN o změně klimatu (COP25), která začíná v pondělí ve španělském Madridu. "To, co se odehraje na poli klimatické politiky v průběhu dalších hodin, dnů a měsíců, ukáže, jakou důležitost přikládají politici problému změn klimatu a jak moc jim záleží na naší budoucnosti. A od jejich postoje se budou také odvíjet naše další kroky," řekl Marek Jankovský.

Kromě COP25 a stanoviska Evropské komise tím referoval také o tiskové konferenci zástupců vlády, která probíhala paralelně se studentskou stávkou, a kde byly představeny budoucí kroky v boji proti změnám klimatu. Během tiskové konference premiér Andrej Babiš nabídl stávkujícím studentům, že se s nimi setká a vytknul jim, že se s politiky nesnaží komunikovat. "S panem premiérem se setkáme. Není však oprávněné vyčítat nám nezájem s vládou komunikovat. Byl to naopak ministr životního prostředí Richard Brabec, který se nezúčastnil několika naplánovaných diskusí, při nichž byla možnost se s námi setkat," řekl mluvčí hnutí Petr Doubravský.

V ostatních městech napříč republikou pak studenti upozorňovali na problémy v jejich regionech či krajích. Stávkující v Olomouci připomněli plán kraje zastavit 44 hektarů úrodné půdu u obce Hněvotín. Studenti z Hradce Králové pak upozornili na úbytek přirozených opylovačů a nedostatečnou podporu projektů na revitalizaci krajiny. "Musíme si uvědomit, že životního prostředí je tématem, které se týká i nás v České republice. Ať už se bavíme o suchu, biodiverzitě či špatném stavu českých lesů, jedná se o důsledky nedostatečného řešení změn klimatu, které zažíváme tady a teď," řekla Lucie Strakošová, mluvčí stávkujících studentů z Hradce Králové.
Petr Doubravský, tel: 724 396 896
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist