https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/studenti-stavkujici-za-klima-kritizuji-slozeni-uhelne-komise.vadi-jim-zahradnik-ktery-podle-nich-v-mnohem-nemluvi-pravdu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Fridays for Future: Studenti stávkující za klima kritizují složení Uhelné komise. Vadí jim Zahradník, který podle nich v mnohém nemluví pravdu

5. září 2019 | Fridays for Future
Autor: Petr Doubravský, tel: 724 396 896
Hnutí Fridays For Future kritizuje složení Uhelné komise. Její vznik inicioval ministr Richard Brabec (ANO) v reakci na první středoškolskou stávku za klima, která proběhla 15. března. Cílem komise má být příprava plánu odchodu České republiky od těžby a spalování uhlí.

Za vrchol nevyváženosti ve složení Uhelné komise považují dnešní volbu Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ten dnes zvolil jako svého zástupce v Uhelné komisi poslance Jana Zahradníka z ODS. Jeho zvolení podpořili poslanci z ODS, KSČM, ANO a SPD. Hlasování se zdrželi zástupci TOP 09 a KDU-ČSL.

Zahradník je dlouhodobě známý svými výroky, které zpochybňují změny klimatu a úsilí stávkujících studentů. Středoškoláky v minulosti přirovnal k džihádistům. Podle jeho slov se "klima džihád zaštiťuje vědci." Zpochybnil také vliv skleníkových plynů na oteplování atmosféry. To však odporuje tvrzení většiny klimatologů.

Inspirací pro vznik komise je podle ministra Brabce sousední Německo. Tamní Uhelná komise na konci loňského roku rozhodla o odchodu Německá od uhlí do roku 2038. V české uhelné komisi sedí pouze 2 zástupci z řad ekologů a 2 zástupci z řad akademiků, zbytek tvoří odboráři, zástupci fosilního průmyslu téměř většinově politici včetně nyní zvoleného Zahradníka. V Německu se jak ekologům, tak akademikům dostalo v komisi výrazně většího zastoupení. I to je součástí kritiky, kterou vznáší směrem k Uhelné komisi studenti.

"Zahradníkovo zvolení dělá z Uhelné komise absolutně nedůvěryhodný orgán. Obáváme se, že tím ztrácí uhelná komise smysl původního záměru a ministr Brabec nedostál svých slibů. Jak lze asi vést věcnou debatu o řešení klimatické krize s někým, kdo popírá její zavinění skleníkovými plyny? Diskusí nad existencí či neexistencí změny klimatu už politici promrhali dost času. Ten nám ale dochází a tak nezbývá doufat a tlačit na to, aby uhelná komise pod vedení ministrů Brabce a Hlaváčka, nebude docházejícím časem nadále plýtvat." říká Petr Doubravský, mluvčí hnutí Fridays For Future.

Středoškoláci plánují další stávku za klima na 20. září. Tentokrát k účast vyzvali i dospělé. V Praze se stávka uskuteční na Staroměstském náměstí.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist