Klára Bělíčková "> Studenti v Praze budou opět stávkovat za klima. Chtějí “ranec” obnovitelných zdrojů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/studenti-v-praze-budou-opet-stavkovat-za-klima.chteji-ranec-obnovitelnych-zdroju
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Fridays for Future ČR: Studenti v Praze budou opět stávkovat za klima. Chtějí “ranec” obnovitelných zdrojů

26. dubna 2022 | Fridays for Future ČR
Autor: Klára Bělíčková, tel: 774 382 445
Středoškoláci z Fridays for Future chystají protest za klima. Chtějí vyzvat vládu k rychlejšímu řešení klimatické krize, k urychlení snahy zbavit se závislosti na ruském plynu a urychlit rozvoj obnovitelné energie.

„Potřebujeme se zbavit závislosti na fosilních palivech a začít snižovat emise skleníkových plynů. Ruská agrese tuto potřebu ještě posílila a máme-li obstát před vlastním svědomím, musíme se co nejrychleji zbavit ruského plynu, ropy i uhlí. Potřebujeme urychlit rozvoj obnovitelné energetiky a začít používat naplno technologie šetřící energii. Potřebujeme ranec OZE,” uvedli studenti na sociálních sítích.

Fridays for Future svolalo stávku v rychlé reakci na jednání vlády. Podle dostupných informací chtěla vláda jednat s těžaři o prodloužení spalování uhlí tak, aby se těžilo i po roce 2033. To bylo přitom v rozporu s programovým prohlášením vlády, v němž je uvedeno, že rok 2033 bude konečné datum pro těžbu a spalování uhlí v České republice. [1] Nakonec se však ukázalo, že vláda prodlužování neplánuje. [2]

„Jsme rádi, že vláda zůstane u cílů, které si stanovila a nebudeme oddalovat konec uhlí a s tím výrazné snížení emisí skleníkových plynů. Jak ale bude vláda řešit aktuální odchod od ruského fosilního plynu a energetickou krizi? Měli bychom využít veškerý potenciál obnovitelných zdrojů energie a úspor,” uvedla mluvčí hnutí Klára Bělíčková.

Tradičně se v pátek 6. května studenti a studentky sejdou na Malostranském náměstí. Už teď na sociálních sítích upozorňují, že se musíme připravit na další zimu. Také apelují, aby byl stát připraven pomoci těm, kteří byli energetickou krizí zasaženi a nejvíce pomoc potřebují.

Poznámky:
[1] https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3472470-vlada-ustupuje-od-planu-konce-tezby-uhli-s-tezari-jedna-o-prodlouzeni-i-po-roce-2033
[2] https://denikreferendum.cz/clanek/33918-zjisteni-dr-odklad-se-nekona-vlada-nadale-pocita-s-koncem-uhli-v-roce-2033
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist