https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/studenti-z-hnuti-fridays-for-future-oznamili-dalsi-stavku-za-klima.pozaduji-po-vlade-jasne-stanovisko-proti-prodlouzeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Fridays for Future ČR: Studenti z hnutí Fridays for Future oznámili další stávku za klima. Požadují po vládě jasné stanovisko proti prodloužení těžby na dole Bílina

12. dubna 2023 | Fridays for Future ČR
Středoškoláci z Fridays for Future chystají další stávku za klima. Napsali otevřený dopis premiéru Fialovi, v němž vyzývají vládu k rychlejšímu řešení klimatické krize, k odsouzení prodloužení těžby na dole Bílina do roku 2035 a ke zveřejnění dokumentů o stavu podzemní vody v dole Turów.

„Před dvěma týdny se v médiích objevila zpráva o prodloužení těžby v hnědouhelném dole Bílina do roku 2035. Zároveň společností rezonovaly nejnovější zprávy IPCC, které hovoří o opačných krocích – tedy o ukončení těžby, ne jejím prodlužování. Jak jinak se máme cítit než zmateně a zklamaně? Jak si máme vyložit, že se Obvodní báňský úřad v Mostě rozhodl jít přímo proti Vašemu programovému prohlášení, a vláda mlčí? V tak těžké situaci, jako jsme teď, nemáme prostor pro chyby – z poslední zprávy IPCC plyne, že máme přibližně 10 let na to drasticky změnit přístup k řešení klimatické krize, a to primárně tím, že přejdeme na obnovitelné zdroje energie. Prodloužení těžby uhlí je pravý opak toho, co bychom měli dělat pro to, aby mladí lidé měli naději na lepší, než apokalyptickou budoucnost,” píší tiskoví mluvčí FFF Klára Bělíčková a Lukáš Skála v otevřeném dopise premiérovi.

Fridays for Future svolalo stávku v rychlé reakci na zatím nepravomocné rozhodnutí Obvodního báňského úřadu v Mostě povolit prodloužení těžby na dole Bílina až do roku 2035. To je však v rozporu s programovým prohlášením vlády, v němž je uvedeno, že rok 2033 bude konečné datum pro těžbu a spalování uhlí v České republice. Na rozhodnutí báňského úřadu upozornilo Greenpeace ČR, které se proti němu chystá odvolat.

„S příchodem nové vlády jsme měli naději, že se o klimatické krizi začne nejen mluvit, ale že bude vláda dělat konkrétní kroky k jejímu řešení. Hned na začátku jejího volebního období jsme však viděli netransparentně podepsanou dohodu o dole Turów, kde je nyní plánovaná těžba do roku 2044. Teď jsme svědky ticha v situaci, kdy báňský úřad rozhodl prodloužit povolení těžby na dole Bílina do roku 2035. Vláda mlčí. To nemůžeme nechat bez odezvy. 21. dubna půjdeme stávkovat za zodpovědný přístup k řešení klimatické krize,” uvedli studenti.

O prodloužení těžby na dole Bílina sice neusiluje samotná vláda, ale společnost Severočeské doly spadající pod skupinu ČEZ, kde má stát podíl téměř 70 %. Studenti proto požadují, aby vláda vydala pro státní úřady závazné stanovisko proti prodloužení těžby. Po premiéru České republiky Petru Fialovi také chtějí zveřejnění zamlčovaných dokumentů o podzemní vodě v dole Turów.


Kontaktní osoba:
Tisková mluvčí Magdaléna Středová, +420 705 106 103, media@fridaysforfuture.cz
Tiskový mluvčí Lukáš Skála, +420 730 689 614, media@fridaysforfuture.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist