Magdaléna Středová "> Studenti znovu vyšli do ulic na stávku za klima. Stávkou startuje SJEZD Fridays For Future - celostátní setkání mladých lidí za klima v Praze - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/studenti-znovu-vysli-do-ulic-na-stavku-za-klima.stavkou-startuje-sjezd-fridays-for-future-celostatni-setkani-mladych-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Fridays for Future ČR: Studenti znovu vyšli do ulic na stávku za klima. Stávkou startuje SJEZD Fridays For Future - celostátní setkání mladých lidí za klima v Praze

9. září 2022 | Fridays for Future ČR
Autor: Magdaléna Středová, tel: 705 106 103
Hnutí Fridays For Future dnes opět vyšlo do ulic, aby upozornilo na nedostatečná řešení energetické a klimatické krize. Stávkou zároveň startuje víkendový SJEZD Fridays For Future - celostátní setkání mladých lidí za klima, na kterém se sejde mnoho bývalých i současných členů hnutí.

Ulicemi Prahy prošel v pátek v poledne průvod stávkujících studentů a studentek. Stávku za klima pořádalo klimatické hnutí Fridays for Future. Upozorňují na to, že toto není jejich první stávka za klima, mnozí se zúčastnili i úplně prvních protestů v roce 2019. Říkají, že ani jedna z českých vlád, které se za tu dobu vystřídaly, však neřeší klimatickou krizi dostatečně. Studenti mimo jiné promluvili o svém strachu z nadcházející energetické krize, apelují na co nejrychlejší a nejefektivnější přechod na obnovitelné zdroje energie, na nutnost spravedlivé transformace či podporu komunitní energetiky. Dav s bannerem “Klimatická krize není fáze, mami!”, prošel z Palackého náměstí, přes Karlův most, až na Kampu.

“Po několika letech stávkování bychom mohli propadnout pocitu zmaru. Jako studenti a studentky jsme pro záchranu klimatu dělali všechno, zatímco politická reakce byla převážně vlažná a fosilní korporace dál vydělávají na těžbě a spalování fosilních paliv a ničení naší budoucnosti. Absolutní absence jakéhokoliv plánu směřujícího k čisté a lokální energii, namísto špinavých fosilních paliv a ruského plynu, nás navíc absolutně nepřipravila na současnou energetickou krizi.” říká Petr Doubravský, spoluzakladatel hnutí Fridays For Future.

Na stávku navazuje celostátní setkání mladých lidí za klima, které pořádá hnutí Fridays For Future pro své členy a členky, ale i široké okolí. Součástí SJEZDu je mnoho workshopů, přednášek a konferencí jak od externistů, tak i od samotných studentů. Oficální prohlášení bude veřejnosti představeno až v pondělí.

“Jsem ve Fridays For Future aktivní už přes rok. Přes rok vidím jak jsou ničeny naše ekosystémy. Přes rok vidím, jak umírají nevinní lidé kvůli suchu, potopám, tornádům, nedostatku jídla a mnoha dalším věcem přímo spojených s klimatickou krizí. Přes rok vidím jak nás naši politici a političky přehlíží. Říkají, že jsme fanatici, ekoteroristi, hlupáci a děti. Ano, jsme děti, my jsme mladá generace, která na této planetě bude žít ještě mnoho let. Naše generace je ta, která bude trpět následky této nečinnosti. Prý nejsme kompetentní, prý za energetickou chudobu můžeme my. Za energetickou chudobu může nečinnost, nespravedlnost a peníze v rukou lidí, kteří na klimatické krizi vydělávají. Chceme klimatickou spravedlnost, ne uhlobarony, řekl v na stávce člen Fridays For Future Pavel Rysula.


Kontaktní osoba:
Magdaléna Středová, mluvčí Fridays for Future ČR
+420 705 106 103
media@fridaysforfuture.cz

Kontaktní osoba:
Klára Bělíčková, mluvčí Fridays for Future ČR
+420 774 382 445
media@fridaysforfuture.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist