https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/studentum-z-bosonoh-i-stavebnim-firmam-se-v-bosonohach-otevrel-chytry-dum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Jihomoravský kraj: Studentům z Bosonoh i stavebním firmám se v Bosonohách otevřel chytrý dům

24. března 2022 | Jihomoravský kraj
Takzvaný „Chytrý dům“ otevřeli ve středu 23. března 2022 v brněnských Bosonohách zástupci Centra odborného vzdělávání pro stavebnictví Jihomoravského kraje.

Za krajský úřad pásku symbolicky přestřihli předseda výboru pro výchovu vzdělání a zaměstnanost Richard Zemánek a vedoucí odboru školství Hynek Nespěšný.

Moderní budova centra, která stojí v brněnských Bosonohách od roku 2016, je teď nově dovybavená technologiemi takzvaného „Chytrého domu.“ Tedy objektu, který poskytuje nadstandardní komfort uživatelům díky propojení jednotlivých automatizovaných systémů. Nová instalace je účelově výukově orientovaná, pokrývá oblast vzduchotechniky, řízení osvětlení, stínění, fotovoltaiky, bezpečnostních a komunikačních technologií i vytápění. Žáci tak mohou prakticky vyzkoušet nejen možnosti ovládání, ale i programování moderních budov.

Budově se pro její tvar už léta přezdívá „Klobouk“. Je využívaná hlavně pro praktické vyzkoušení řady moderních stavařských technologií. Centrum slouží nejen středním školám z regionu Jihomoravského kraje, ale i profesním spolkům, cechům a stavebním firmám pro další vzdělávání.

Vybavenost centra je pestrá a nabízí multifunkční prostor s ukázkou funkčních systémů vytápění, vody, včetně jejího ohřevu, s využitím technologií obnovitelných zdrojů tepla. Dále pak ukázky rozvodů plynu, spalinových cest a řídicích systémů pro měření a regulaci. Součástí Regionálního vzdělávacího centra je také pětiosé dřevoobráběcí centrum, pracoviště 3D tisku, vypalovací a gravírovací lasery a přednášková místnost pro 60 posluchačů.

„Jsem pyšný, že v našem kraji existuje místo, kde se nejen žáci, ale i profesionálové z oboru mohou seznámit s těmi nejmodernějšímu technologiemi a to v komplexním rozsahu,“ zmínil Richard Zemánek.

Jihomoravský kraj podporuje dlouhodobě moderní způsoby vzdělávání řemeslných oborů, pomocí konceptu Center odborného vzdělávání tak, že na jednotlivých školách zajišťuje nadstandardní vybavení pro určité obory a toho vybavení pak využívají všechny školy v regionu.


Kontakt pro více informací:
Helena Vyvozilová, Helena.vyvozilova@gmail.com, +420 776 684 553

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist