https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/studie-posouzeni-propojovani-uzemi-propojeni-lyzarskych-arealu-krkonose
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

SMO Krkonoše: Studie posouzení propojování území - propojení lyžařských areálů Krkonoše

1. října 2018 | SMO Krkonoše
Autor: Dáša Palátková, tel: 499 405 321
Svazek Krkonoše realizuje projekt „Studie posouzení propojování území - propojení lyžařských areálů Krkonoše“ v celkové výši 412.051 Kč, spolufinancovaný ze SFŽP, s výší dotace 85%, tzn. 350.243Kč. V rámci projektu bude zpracována „Studie možných vlivů propojení krkonošských středisek v regionech Západ, Střed a Východ“.

„Krkonoše se potýkají s mnoha problémy, souvisejícími se zátěží, kterou intenzivní cestovní ruch přináší. Jejich nejcennější partie, chráněné Krkonošským národním parkem, zároveň disponují moderní a rozvinutou infrastrukturou,“ uvedl Ing. Jan Sobotka a doplnil: „Správa KRNAP svůj park chrání tzv. Plánem péče o Krkonošský národní park a jeho ochranné pásmo, schváleným v roce 2010 (dále jen „Plán péče“). V rámci kapitoly „Cestovní ruch“ jsou zde zakotveny rozvojové projekty jednotlivých středisek (obcí) na území Krkonoš. Projekty zohledňovaly celkové a komplexní řešení projektů obcí především v oblasti sjezdového lyžování, a to od dopravního řešení (příjezdové komunikace, parkování), přes pohyb a přesun lyžařů na sjezdovkách v rámci střediska tak, aby tyto projekty měly minimální dopady na přírodní hodnoty území a současně nedocházelo ke znehodnocení „kvality života“ místních trvale žijících občanů. Rokem 2016 započala druhá polovina platnosti Plánu péče. Pokud má i nadále fungovat spolupráce a vzájemný respekt krkonošských obcí na straně jedné a Správy KRNAP na straně druhé, nastal čas vést vzájemnou diskusi o tom, co bude dál. Výsledkem dialogu by měla být jednoznačná dlouhodobá koncepce, respektovaná zúčastněnými. Proto pod koordinací Svazku měst a obcí Krkonoše vznikla pracovní skupina (složená ze zástupců skiareálů, dotčených měst a obcí), která řeší lyžování v oblasti Krkonoš a zabývá se šetrným rozvojem skiareálů – vzájemným propojováním. Během činnosti byly postupně zpracovány mapové podklady jednotlivých oblastí, do kterých byly zaneseny záměry lyžařských areálů. Podklady byly schváleny pracovní skupinou, Radou svazku, Valnou hromadou. Součástí realizace jsou průzkumné biologické práce a předběžné expertní posouzení možných vlivů záměru na biodiverzitu a životní prostředí. Mapové podklady k propojování areálů budou doplněny o vrstvy běžeckého lyžování, zásobování a cykloturistiky. Vznikne komplexní materiál za oblast cestovního ruchu, který bude předložen Svazkem Krkonoše jako podklad pro tvorbu Plánu péče KRNAP.

Lze konstatovat, že lyžařským propojením jednotlivých středisek v rámci turistických oblastí Západních, Středních a Východních Krkonoš se v každém regionu docílí nabídky 40 – 60 km sjezdových tratí a lyžařských cest, po kterých by se lyžař mohl pohybovat. To je nabídka, za kterou lyžař navštěvující české hory vyráží do zahraničí. Proto je obecně „propojování středisek geograficky blízkých“ a „využívání vzájemného potenciálu a kapacit těchto středisek“ důležité a zásadní pro další rozvoj, zaměstnanost, prosperitu, konkurenceschopnost regionu Krkonoš,“ uzavřel vysvětlení J. Sobotka.

Další informace o aktuálním dění z turistického regionu Krkonoše a ze života Svazku Krkonoše najdete na: www.krkonose.eu, www.svazek.krkonose.eu, www.rozvoj.krkonose.eu a také na facebookovém profilu: www.facebook.com/Krkonose.eu
Dáša Palátková, tel: 499 405 321 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist