https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/sucho-v-krajine-nevyresi-prehrady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Sucho v krajině nevyřeší přehrady

4. května 2020 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
"Naše krajina potřebuje, aby "zapršelo" mnohem víc než z vládou navrhovaných programů. Desítky let se krajina kvůli megalomanskému způsobu hospodaření a emisím skleníkovým plynů proměňuje na místa, kde je sucho a vyprahlo. Má-li se to změnit, nepomohou dílčí populistické projekty, které cílí na voliče, ale krajinu nechávají prakticky beze změn," řekl Jan Skalík, vedoucí programu Krajina z Hnutí DUHA

"Krajina se suchem prohrává, protože je více než polovina rozlohy zemědělské půdy ohrožená utužením a erozí. Půda je natolik vyprahlá, že i zemědělci, kteří se o vodu nadstandardně starají, již sami nemohou sucho porazit. Nemá-li české zemědělství uschnout, je potřeba zadržovat vodu přímo v půdě na polích, protože voda v přehradách a dílčí řešení nepomohou. Potřebujeme plány pro rozčlenění krajiny krajinnými prvky a zvýšení obsahu organické hmoty v půdě a také, aby dotace ze Společné zemědělské politiky podpořily právě tyto změny", doplňuje Jan Skalík.

"Sucho, které naše lesy trápí několik posledních let, jen urychlilo rozsáhlé hynutí především smrkových stejnověkých porostů. Sucho je vedle přemnožené spárkaté zvěře zásadní překážkou při zalesňování vznikajících holin a odrůstání mladých stromků. Je proto nejvyšší čas dát při obnově lesů co největší prostor přirozenému zmlazení, tedy růstu lesa ze semen. Pestrý les bude mnohem odolnější než člověkem zasazené stromky, které navíc často nepřežijí velký teplotní šok po přesunu z lesní školky," dodal Jiří Beneš, koordinátor výzvy Zachraňme lesy z Hnutí DUHA.

Kontakty:
Jan Skalík, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA, jan.skalik@hnutiduha.cz, 608 283 530
Jiří Beneš, koordinátor kampaně Zachraňme lesy, jiri.benes@hnutiduha.cz, 606 078 021
Aleš Miklík, tel: 604 131 131
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist