https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/svet-se-meni-ministerstvo-pro-mistni-rozvoj-spi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Svět se mění, Ministerstvo pro místní rozvoj spí

18. prosince 2018 | Strana zelených
V tichosti, bez žádné větší publicity, vyvěsilo Ministerstvo pro místní rozvoj na svou úřední desku oznámení „Zpráva o uplatňování Politiky územního rozvoje České republiky, ve znění Aktualizace č. 1“. Technokraticky zveřejněný a také technokraticky zpracovaný dokument však představuje zadání pro aktualizaci zásadní koncepce, která ovlivňuje, jakým způsobem se bude v příštích letech nakládat s českými městy a krajinou.

„Politika územního rozvoje je jakýmsi územním plánem pro celou Českou republiku. Obsahuje úkoly, které musí být kraji a obcemi v jejich územně plánovací dokumentaci řešeny. Je tak rozhodně špatně, že při zpracování aktualizace takto důležitého dokumentu se Ministerstvo pro místní rozvoj nesnaží o rozpoutání širší debaty mezi odborníky i veřejností,“ diví se předseda Zelených Petr Štěpánek.

Ostatně tomuto přístupu dle Štěpánka pak odpovídá i obsah zveřejněného dokumentu. Naprosto totiž neodpovídá aktuálním trendům a výzvám, které je nutné razantně na území ČR řešit. „Vypadá to, že ministerstvo si vůbec nevšimlo, že Česko už několik let po sobě čelí intenzivnímu suchu. Pro aktualizaci tak nejsou navržena žádná konkrétnější opatření, která by vedla k zadržování vody v krajině, jako je např. dělení rozsáhlých lánů orné půdy remízy, zakládání vodních ploch, mokřadů apod. Naopak je v dokumentu potvrzena i nadále územní ochrana nesmyslného projektu kanálu Dunaj-Odra-Labe, který naopak vodní režim na území Česka zhorší,“ vysvětluje Štěpánek.

Zelení uplatnili vůči Zprávě o uplatňování politiky územního rozvoje České republiky několik připomínek, které směřují k zásadní modernizaci tohoto dokumentu. Vláda ČR už si musí uvědomit, že klimatická změna patří k hlavním výzvám současnosti.

Dokument s připomínkami si můžete přečíst zde: https://www.zeleni.cz/wp-content/uploads/2018/12/PUR_CR_aktualizace_2_pripominka_SZ.pdf
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist