https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/svet-v-energeticke-transformaci-v-praze-byla-predstavena-publikace-svetoveho-energetickeho-vyhledu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MPO ČR: Svět v energetické transformaci. V Praze byla představena publikace Světového energetického výhledu

6. dubna 2018 | MPO ČR
Již počtvrté se v Praze konala prezentace aktuálního vydání Světového energetického výhledu - World Energy Outlook 2017. I letos tuto prestižní publikaci představil výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury Fatih Birol. Odborná veřejnost s ním diskutovala o aktuálním vývoji globální energetiky a nových trendech. Prezentaci zahájil v Obecním domě ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

„Těší mě, že naše pozvání opět přijal Fatih Birol, který je tou nejpovolanější osobou pro diskusi hlavních zjištění tohoto výhledu, a zároveň bych mu rád pogratuloval k prestižnímu ocenění Energetická osobnost roku 2017, udělenému deníkem Financial Times,“ uvedl ministr Tomáš Hüner.

Světový energetický výhled je každoročně nejočekávanější publikací Mezinárodní energetické agentury, ve kterém predikuje budoucí vývoj na základě nejnovějších dostupných dat a vlastních analýz. Aktuální vydání popisuje svět v energetické transformaci a zdůrazňuje hlavní změny v oblasti energetiky, které jsou hnány především rychlým rozšiřováním a snižováním pořizovacích cen čistých technologií.

„Elektrifikace a digitalizace jsou budoucností mnohých částí globálního energetického systému. Vytvářejí nové příležitosti, ale i rizika, která bude potřeba řešit,“ uvedl Fatih Birol. „Pro správná rozhodnutí o energetické politice potřebují mít vlády přístup k datům a analýzám světové úrovně,“ dodal.

Agentura v publikaci například předpovídá, že v příštích 25 letech bude rostoucí energetická poptávka uspokojována hlavně obnovitelnými zdroji a zemním plynem. Především solární energie je a bude jedním z nejlevnějších zdrojů elektřiny, a to zejména díky budoucímu rozšiřování tohoto typu výroben elektřiny v Číně a Indii. Naopak v Evropské unii to bude po roce 2030 síla větru, která bude ve výrobě elektrické energie číslem jedna. Agentura také předpovídá další rozšiřování elektromobilů, které nastane i díky vládní podpoře a klesajícím cenám baterií. Autoři zprávy dále vysvětlují, že prim budou v energetickém průmyslu zcela jistě hrát především rozvojové země v čele s Indií. Ekonomika těchto zemí roste rapidním tempem, stejně jako jejich populace. Fatih Birol také zdůraznil, že globální rozvoj jaderné energetiky aktuálně není dostatečný pro dosažení dlouhodobých dekarbonizačních cílů a i přes to, že se rozvoj jaderné energetiky přesouvá do Asie, je důležité, aby rozvoj pokračoval i v Evropě u států, které mají pozitivní vnímání této technologie a zkušenosti s jejím provozem.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) byla založena v roce 1974. Její poslání dnes stojí na třech hlavních pilířích: zajištění globální energetické bezpečnosti, rozšiřování globální spolupráce v oblasti energetiky a podpoře udržitelné energetické budoucnosti. Česká republika je členem od roku 2001.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist