https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/svetovy-den-vody-2016-sucho-jako-vyzva-dneska-a-pracovni-prilezitosti-spojene-s-peci-o-vodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Světový den vody 2016: sucho jako výzva dneška a pracovní příležitosti spojené s péčí o vodu

22. března 2016 | MŽP ČR
Autor: Petra Roubíčková, tel: 267 122 396, 739 242 382
„V řešení aktuálních otázek sucha nejsme sami a proto je důležitá konstruktivní mezinárodní spolupráce. Otázku sucha proto otevíráme jak v Mezinárodní komisi pro ochranu řeky Dunaj, tak na platformě V4+2, kterým v roce 2016 ČR předsedá a to jak na expertní úrovni, tak mezi ministry členských států,“ řekl ministr Brabec na slavnostním setkání vodohospodářů, které každoročně ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem zemědělství pořádá Svaz vodního hospodářství ČR. Na této odborné konferenci, konané u příležitosti Světového dne vody s letošním mottem „Voda a pracovní příležitosti“, se dnes již po dvacáté druhé sešli představitelé vodohospodářských společností a podniků, státní správy, samosprávy, vědeckých institucí a vysokých škol.

Světový den vody nese pro letošní rok podtitul Voda a pracovní příležitosti. Ve svém vystoupení ministr Brabec zmínil téma pracovních příležitostí v souvislosti s aktuálně řešenými tématy v oblasti vodního hospodářství ČR, kterými jsou novela vodního zákona, sucho a předsednictví ČR pro rok 2016 v Mezinárodní komisi pro ochranu Dunaje.

„Mezi významné legislativní aktivity v letošním roce bude určitě patřit dokončení novely vodního zákona, který je základním legislativním nástrojem v oblasti vodního hospodářství. Cílem navržené novelizace je dlouhodobé zlepšení funkce poplatků sloužících, jako ekonomický nástroj, k ochraně limitovaného množství povrchových a podzemních vod a jejich kvality, vzhledem k předpokládaným klimatickým změnám, se kterými je spojena pravděpodobnost srážkového deficitu a následného výskytu sucha,“ zdůraznil dnes na tradičním setkání vodohospodářů ministr Richard Brabec.
Světový den vody se ke zvýšení povědomí o významu vody a udržitelném nakládání s vodními zdroji od roku 1993 koná vždy 22. března. Oslavovat den vody na mezinárodní úrovni doporučila v roce 1992 konference OSN o životním prostředí a rozvoji. Valné shromáždění OSN poté vyhlásilo 22. března 1993 prvním Světovým dnem vody. Více na oficiálních stránkách.

Svaz vodního hospodářství ČR pořádá každoročně k připomenutí Světového dne vody profesní a kulturní akce (více na http://www.nase-voda.cz/svetovy-den-vody-2016-prehled-doprovodnych-akci/). Jednou z nich je právě dnešní slavnostní setkání vodohospodářů, které konalo v prostorách Kongresového centra Praha. Za MŽP na konferenci vystoupil i náměstek ministra Jan Kříž s informacemi o možnostech financování vodohospodářských projektů v Operačním programu Životní prostředí 2014+a Národním programu Životním prostředí. Náměstek Kříž mimo jiné zmínil i novinku v OPŽP 2014+, a to dotace na hospodaření se srážkovými vodami v intravilánu a jejich další využití namísto jejich urychleného odvádění kanalizací do toků.

Před čtyřmi dny se ke Světovému dni vody konala konference, která odborníky a veřejnost seznámila i s nově vytvořenou webovou stránkou vodazakladzivota.cz na podporu informovanosti odborné i laické veřejnosti o aktuální vodní problematice.

Více na stránkách MŽP: www.mzp.cz/cz/news_160318_Voda_pracovni_prilezitosti
Petra Roubíčková, tel: 267 122 396, 739 242 382 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist