Zuzana Hanušová "> Svůj svátek mají i mokřady, bažiny a blata - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/svuj-svatek-maji-i-mokrady-baziny-a-blata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Toulcův dvůr, z.s.: Svůj svátek mají i mokřady, bažiny a blata

31. ledna 2017 | Toulcův dvůr, z.s.
Autor: Zuzana Hanušová, tel: +420 773 031 325
Svátek budou mít 2. února všechny močály, bažiny, slatě, rašeliniště, blata, podmáčené louky, slepá ramena, lužní lesy a také mokřad na Toulcově dvoře, středisku ekologické výchovy v Praze – Hostivaři. Před 46 lety totiž ustanovila 2. únor svátkem Ramsarská úmluva, která je úmluvou chránící tento velmi vzácný biotop.

Česká republika je aktivním členem Ramsarské úmluvy o mokřadech od prvního dne jejího vzniku. Na seznam mokřadů mezinárodního významu je zapsáno 12 českých, jako např. Šumavská, Krkonošská a Krušnohorská rašeliniště, Lednické a Třeboňské rybníky, Litovelské Pomoraví či Mokřady Liběchovky a Pšovky. Tyto mokřady jsou mj. i významným místem při migraci ptáků.

„Ačkoliv se taková úmluva může zdát mírně kuriózní, mokřady jsou jedním z nejdůležitějších biotopů na naší planetě,“ upozorňuje Ing. Lenka Skoupá, předsedkyně Toulcova dvora, Střediska ekologické výchovy. Důležitý význam mokřadů spočívá v množství vody, kterou dokáží zadržet, a té dokáží zadržet podstatně více, než uměle vytvářené vodní nádrže. Mokřady se významně podílejí na koloběhu vody v přírodě, udržují vodu v krajině, příznivě ovlivňují podnebí velkým výparem, který spotřebovává většinu tepla ze slunečního záření dopadajícího na mokřadní lokality. Pohlcují nadbytečný oxid uhličitý z ovzduší. V době změny klimatu, kdy se u nás střídají sucha a povodně, význam mokřadů stále vzrůstá.

Roku 1971 byla 2. února v íránském městě Ramsar podepsána prvními státy. V současné době se úmluva řadí mezi nejvýznamnější mezinárodní úmluvy v oblasti ochrany přírody a krajiny. V tento den probíhají po celém světě akce upozorňující na význam mokřadů z hlediska ochrany přírody, i na význam mokřadů pro člověka. Málo kdo si totiž uvědomuje, že minimálně jedna třetina lidstva je přímo závislá na produkci potravin z mokřadů, jako je rybolov nebo pěstování rýže, a že mokřady rovněž silně ovlivňují počasí celé naší planety.

Ramsarská úmluva má na seznamu má hned několik stanovišť, mezi něž patří i mokřad na území hlavního města Prahy, který se nachází v areálu Toulcova dvora. „Nachází se zde několik ohrožených živočichů a podobně jako ostatní mokřady představuje také tento mokřad ochranu před povodněmi,“ dodává předsedkyně Toulcova dvora, Lenka Skoupá.
Zuzana Hanušová, tel: 420 773 031 325
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist