https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/szdc-rozhodla-o-prideleni-kapacity-drahy-na-lince-praha-brno
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa železniční dopravní cesty: SŽDC rozhodla o přidělení kapacity dráhy na lince Praha - Brno

Správa železniční dopravní cesty rozhodla v zákonném termínu, tedy do 30. listopadu 2016, o přidělení kapacity dráhy v případě podaných žádostí dopravců České dráhy a RegioJet na totožné trasy spojů na lince Praha – Brno. Provozovatel dráhy musel vyčkat mimo jiné na rozhodnutí soudu ve věci návrhu jednoho z dopravců na vydání předběžného opatření v podobě zákazu přidělení kapacity na požadované trasy vlaků druhému dopravci.


Naplnění kapacity brněnského hlavního nádraží neumožňuje v požadovaných časech vyhovět žádostem obou dopravců. Provozovatel dráhy tak rozhoduje v souladu s § 34f zákona o dráhách. V samotném procesu přidělování kapacity dráhy se řídí příslušným ustanovením Prohlášení o dráze, kdy v případě, že počet žádostí přesáhne kapacitu dráhy, postupuje podle zásad procesu koordinace žádostí a prioritních kritérií.

Na základě výše uvedeného byla v případě trasy Praha - Brno - Bratislava s odjezdem z Prahy hl. n. v 15:19 a v opačném směru z Brna v 7:09 přidělena kapacita dopravní cesty dopravci RegioJet, a to na základě skutečnosti, že dané spoje zajišťují dle objednávky dopravní obslužnost v mezinárodním rozsahu. Dohodnuté mezinárodní spoje mají dle daných kritérií Prohlášení o dráze, bodu 4.4 Proces přidělení kapacity dráhy, vyšší prioritu. Vlak s odjezdem z Prahy v 16:19, v opačném směru z Brna hl. n. 8:09, budou zajišťovat České dráhy, neboť dopravce RegioJet požádal o kapacitu až v tzv. pozdní žádosti.

Dále byla dopravci RegioJet přidělena trasa spoje z Prahy hl. n. v 17:19 do Starého Města u Uherského Hradiště a v opačném směru v 6:09 z brněnského hlavního nádraží. Rozhodovala četnost spojů, kdy dopravce RegioJet zažádal o kapacitu uvedených spojů denně a jedná se o větší rozsah dopravní obslužnosti.

Dopravci RegioJet byla také přidělena kapacita pro požadované trasy Praha – Brno – Bratislava s odjezdem z Prahy hl. n. v 7:19, z Brna hl. n. v 17:09. Českým drahám pak byla přidělena kapacita pro požadované trasy v 18:19 z Prahy hl. n., z Brna hl. n. v 15:09. V těchto trasách však nedošlo ke kolizi žádostí obou dopravců.

V případě nesouhlasu s rozhodnutím SŽDC mohou příslušní žadatelé požádat drážní správní úřad, kterým je Drážní úřad, o přezkoumání postupu při přidělování kapacity dráhy včetně jeho výsledků.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist