https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tajne-jednani-vlady-schvalilo-smlouvu-s-polskem-o-dolu-turow-ktera-je-pro-cesko-nevyhodna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Tajné jednání vlády schválilo smlouvu s Polskem o dolu Turów, která je pro Česko nevýhodná

3. února 2022 | Strana zelených
Zelení odmítají postup české vlády k dolu Turów. Vláda Petra Fialy schválila návrh smlouvy na tajném jednání a premiér ji dnes podepisuje. „Unijní orgány i polské soudy opakovaně potvrzují, že těžba je nelegální. Odborné posudky hydrogeologů prokazují, že opatření na ochranu vody které smlouva obsahuje, jsou nedostatečná. Přesto vláda vychází Polsku vstříc a uzavření dohody je pro ni důležitější než budoucnost regionu,“ komentuje kroky vlády spolu předseda Zelených Michal Berg.

Tajné jednání o návrhu smlouvy navíc odporuje předchozím vyjádřením, že do vyjednání férové dohody s Polskem budou zapojeni ti, kterých se nejvíce týká – občané příhraničních obcí. „Mnohé vládní strany slibovaly dříve zapojení místních do řešení. Tajný postup je přímým porušením těchto slibů,“ uvedl Michal Berg.

Zelení upozorňují také na to, že smlouva se nijak nevěnuje spravedlivé transformaci celého regionu a Česko tak Polsku dává volnost dál drancovat region a ohrožovat klima i budoucnost lidí na české, polské i německé straně hranice.

Vláda se chystá smlouvu podepsat právě v den, kdy generální advokát Soudního dvora Evropské unie za pravdu české žalobě v kauze Turów. Polsko podle něj porušilo unijní právo, když neposoudilo vliv dolu na životní prostředí.

Obyvatelé obcí v českém příhraničí už několik let bojují proti dalšímu rozšiřování dolu Turów. Místní se obávají ztráty zdrojů pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti. Česko zažalovalo Polsko u soudního dvora EU a ten loni v září uložil pokutu půl milionu eur denně. Tu ale polská strana neplatí.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist