https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ticha-i-velka-draha-i-nezbytna-dnes-je-svetovy-den-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Tichá i velká, drahá i nezbytná. Dnes je Světový den vody

22. března 2018 | MŽP ČR
Autor: Petra Roubíčková, tel: 267 126 396, 739 242 382
Už od roku 1993 je 22. březen Světovým dnem vody. Připomíná důležitost vody a potřebu udržitelného nakládání s vodními zdroji. Motto pro rok 2018 zní „Příroda pro vodu“. V ČR se koná hned několik akcí, díky kterým mohou zájemci navštívit jindy neveřejná místa spojená s vodou. Ve srovnání s Evropou patří spotřeba vody na obyvatele ČR k těm nejnižším, cena vodného a stočného u nás však neustále stoupá.

Sucho, povodně, znečištěné vodní toky. I to jsou důsledky znehodnocené půdy, která není schopna zadržovat vodu, a špatného lesního a vodního hospodářství. A řešení těchto problémů je nutné hledat v přírodě. Výsadba nových stromů, revitalizace údolních niv nebo obnova mokřadů zlepší přirozený koloběh vody, a tím i kvalitu života nás všech. Takový je stručný popis letošního motta „Příroda pro vodu“.

Na řadě míst ČR probíhají v těchto dnech při příležitosti Světového dne vody přednášky, odborné semináře, soutěže nebo dny otevřených dveří. V sobotu 24. března tak otevřou brány veřejnosti např. čistírny odpadních vod v Plzni a Českých Budějovicích. O 14 dnů později, v sobotu 7. dubna, bude k vidění podzemní vodojem Gigant v Hradci Králové. Další naplánované akce najdete zde: http://www.sovak.cz/clanky/aktualizovany-akce-ke-svetovemu-dnu-vody-2018-u-clenu-sovak-cr

„Já už jsem v minulosti několikrát zmínil, že z vody by se – podobně jako v Izraeli - měla stát věc nejvyššího veřejného zájmu. A kdy jindy to zdůraznit než v den, který patří právě vodě. Ale není to pochopitelně jen o tom dnešním dnu. Je to o dlouhodobém, strategickém a promyšleném přístupu, o který na MŽP soustavně usilujeme. Ať už snahou o ochranu vzácných podzemních vod, vypisováním dotačních programů typu Dešťovka nebo podporou vodních prvků v krajině, které mají ekostabilizační a retenční funkci,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr Brabec v minulosti také opakovaně upozorňoval, že domácnosti – přestože s vodou šetří – platí za ni stále více. Od roku 2000 se denní spotřeba vody v domácnostech snížila z necelých 108 litrů na obyvatele na 88,3 litru na obyvatele v roce 2016. Snižování spotřeby vody stagnuje už více než 5 let, ostatně Češi už dosáhli na tzv. hygienické minimum. Nicméně cena vodného a stočného se zvyšuje neustále a v posledních třech letech přesáhla na mnoha místech i 100 Kč za kubík vody. V roce 2000 přitom cena vodného a stočného nedosahovala v součtu ani 40 Kč za kubík.

Vláda proto (přesně tak, jak slibovala ve svém programovém prohlášení) začíná s důslednou kontrolou cen vody. V připomínkovém řízení je v současné době návrh novely Zákona o DPH, který počítá se sníženou sazbou daně (z 15 % na 10 %) na vodné a stočné. „Snížením DPH o třetinu chceme nepříznivý trend zvyšování spotřebitelských cen zvrátit. Ministerstvo financí díky nástrojům cenové regulace a cenové kontroly v oblasti vodárenství zároveň disponuje nástroji, kterými ohlídá, že tento rozdíl nezůstane u vodárenských společností, jak se to stalo například v případě farmaceutických společností při snížení DPH na léky,“ vysvětluje ministryně financí Alena Schillerová.
Petra Roubíčková, tel: 267 126 396, 739 242 382 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist