https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tisice-lidi-demonstruji-v-bonnu-za-rychlejsi-odchod-od-uhli-mezi-nimi-i-cesi-a-slovaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Tisíce lidí demonstrují v Bonnu za rychlejší odchod od uhlí. Mezi nimi i Češi a Slováci

4. listopadu 2017 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
"Konec doby uhelné" či "Slunce a vítr místo uhlí", to jsou dvě z mnoha hesel, které se dnes objevily na obřím poklidném shromáždění a pochodu v německém Bonnu. Zúčastnilo se ho přes deset tisíc lidí z desítek zemí světa, mezi nimi i výprava dobrovolníků a dobrovolnic Hnutí DUHA a dalších aktivních lidí z Česka a Slovenska.

Na akci se setkali aktivní lidé z Evropy a dalších bohatých i rozvojových zemí s farmáři z Afriky, Asie či Latinské Ameriky i představiteli a představitelkami přírodních národů. Shromáždění a pochod se konaly před začátkem další globální klimatické konference (pořádané státem Fidži právě v německém Bonnu) a chce politikům a političkám ukázat, že lidé chtějí čistý vzduch a čistou energii.

Fotografie z akce k volnému užití jsou ke stažení zde: https://www.facebook.com/HnutiDuha/posts/10155964925472764

Konference konající se pod hlavičkou OSN je už druhá, která se uskuteční po přijetí přelomové Pařížské klimatické dohody z roku 2015. Pro Českou republiku je dnes zároveň první den, kdy je plnohodnotnou smluvní stranou této dohody. Musí tedy začít v souladu s dohodou pracovat na ukončení závislosti na fosilních palivech, jejichž pálení je hlavní příčinou probíhající změny klimatu.

Přestože díky opatření, která státy dosud přijaly, přestaly růst emise skleníkových plynů, jejich koncentrace v atmosféře však nadále roste. Podle nejnovějších zpráv Světové meteorologické organizace dosáhla koncentrace CO2 nového rekordu 403 ppm (403 molekul CO2 na milion částic vzduchu) v roce 2016 [1]. To je už téměř o polovinu více než před 250 lety (kdy prakticky začalo významnější pálení fosilní paliv) a pravděpodobně je to největší koncentrace za posledních 20 milionů let.

Přitom právě naše země je jedním z evropských rekordmanů v emisích skleníkových plynů. Vypouštíme asi 11 tun oxidu uhličitého na hlavu a rok, průměr EU je přitom 7 tun. Podobně jako EU je na tom Čína, zatímco Indie vypouští necelé 2 tuny a Keňa pouhých 300 kilogramů oxidu uhličitého na osobu. [2]

ČR má ovšem zároveň velké příležitosti, jak znečištění snižovat a tím navíc zlepšit stav ovzduší a posílit ekonomiku [3]. Zatím totiž nevyužíváme potenciál čistých domácích obnovitelných zdrojů, zbytečně a na vývoz elektřiny pálíme uhlí v zastaralých a nízkoúčinných elektrárnách či přežitých domácích uhelných kotlích a kamnech. Přitom škody způsobené uhlím (a ropou či plynem) na zdraví a životním prostředí zatěžují také ekonomiku. Oproti tomu například poplatky z vytěženého hnědého uhlí jsou pouhá 3 procenta jeho tržní ceny a jsou tak výhodné pouze pro uhlobarony.


Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, z Bonnu vzkázal:
"Lidé nejen v Evropě mají jasno. Změna klimatu je vážný problém a znečištěný vzduch dýchat nechceme. Nejen tady na velikém shromáždění a pochodu v Bonnu, ale i ve všech průzkumech veřejného mínění jasně zaznívá: čistá energie větru či Slunce je lepším řešením než uhlí, státy by měly podporovat změnu. To je vzkaz i do České republiky, která se dnes stává smluvní stranou Pařížské dohody a přebírá globální cíl - konec závislosti na fosilních palivech."

Lukáš Osvald, koordinátor dobrovolníků a dobrovolnic Hnutí DUHA, z Bonnu vzkázal:
"Globální změna klimatu a její následky jsou celosvětovým problémem, který se na první pohled zdá být příliš velký, neřešitelný a vzdálený. Opak je však pravdou a každý jeden z nás může přispět k řešení. Jen v České republice jsou dnes tisíce lidí, kteří přispívají ve svém volném čase k řešení příčin i dopadů klimatických změn. Zapojují se do výzev, sbírají podpisy, píšou politikům a političkám, organizují veřejné akce, překládají studie a pomáhají při stovkách dalších aktivit. Všechno dohromady tvoří dobrovolnickou mozaiku světa, v němž se velkých problémů nebojíme, ale aktivně se podílíme na jejich řešení."


Kontakty:
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Lukáš Osvald, koordinátor dobrovolníků a dobrovolnic Hnutí DUHA, 773 778 840, lukas.osvald@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] tisková zpráva Světové meteorologické organizace https://public.wmo.int/en/media/press-release/greenhouse-gas-concentrations-surge-new-record
[2] Data za rok 2015, viz http://edgar.jrc.ec.europa.eu/overview.php?v=CO2ts_pc1990-2015
[3] http://hnutiduha.cz/aktualne/zitra-cr-oficialne-pristoupi-k-parizske-klimaticke-dohode-jako-posledni-zeme-v-eu
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist