Barbora Pánková "> Tisíce zemědělců protestovaly proti vládě, která neřeší jejich problémy. Farmáři obsadili Prahu stovkami traktorů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tisice-zemedelcu-protestovaly-proti-vlade-ktera-neresi-jejich-problemy.farmari-obsadili-prahu-stovkami-traktoru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Agrární komora ČR: Tisíce zemědělců protestovaly proti vládě, která neřeší jejich problémy. Farmáři obsadili Prahu stovkami traktorů

7. března 2024 | Agrární komora ČR
Autor: Barbora Pánková, tel: 721 306 431
Tři až čtyři tisíce zemědělců vrazily mezi dnešní šestou a sedmou hodinou ráno do Prahy i s těžkou technikou. Kolem tisíce traktorů a dalších zemědělských strojů zablokovalo příjezdové cesty do hlavního města ze všech stran. Protestními jízdami upozornili čeští agrárníci na problémy, které vláda dlouhodobě neřeší. Ke společné protestní akci je bez ohledu na velikost podniku, výrobní zaměření nebo členství v nějaké organizaci vyzvaly Agrární komora České republiky a Zemědělský svaz České republiky, dále Společnost mladých agrárníků ČR, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků či Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraje. Jejich zástupci následně předali během demonstrace před Strakovou akademií ministrovi zemědělství Markovi Výbornému společné prohlášení se seznamem priorit. Protestní akce podpořila také Potravinářská komora ČR.

„Zemědělcům došla trpělivost po nekonečných vyjednáváních, a hlavně bez zásadního posunu v našich prioritách. Naši chovatelé a pěstitelé přestávají věřit, že jim vláda v jejich zoufalé situaci skutečně chce pomoci. Protestními jízdami i tisícovou demonstrací před Strakovou akademií upozornili vládu takto hlasitě na své problémy, protože měli pocit, že je předtím nikdo z ministrů neslyšel nebo přinejmenším neposlouchal. Ministrovi zemědělství Markovi Výbornému nelze upřít osobní snahu posunout se v jednání správným směrem, bohužel to pětikoalice viděla jinak. Slova některých politiků z posledních dnů navíc zemědělce jen utvrdila v tom, že není na co čekat a musí se ozvat,“ říká prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.

Mezi protestujícími zaznívala hesla jako Vládo, přestaňte s námi „vorat“, Zastavme likvidaci českého zemědělství nebo Cena naší pšenice = konec české vesnice. Vyvěsili si je na traktory ozdobené též českými vlajkami a další těžkou techniku, se kterou vyjeli do Prahy protestovat proti vládě. Nejvíce jich dorazilo z Vysočiny, Plzeňského kraje nebo Středočeského kraje, který je Praze nejblíž. Jejich zemědělské stroje obklopily Prahu z jihu, severu i západu. Následně se zemědělci shromáždili na Letné, odkud kolem sedmé ráno vyrazili na okružní jízdu po trase Letenská pláň – Milady Horákové – Veletržní - Bubenská – nábř. kpt. Jaroše - nábř. Edvarda Beneše – Klárov – Chotkova – Badeniho – Milady Horákové a znovu na Letnou. Postupně přijížděli v traktorech zemědělci z dalších a dalších vzdálenějších krajů a připojovali se k okružní jízdě trvající až téměř do poledne.

Na protestní jízdy navázala chvilku po dvanácté hodině masivní demonstrace před sídlem Úřadu vlády České republiky ve Strakově akademii, které se zúčastnilo přes tisíc lidí, kteří přijeli do Prahy ve speciálně vypravených autobusech či vlastní dopravou. Protestující přišli premiérovi Petrovi Fialovi, ministrovi zemědělství Markovi Výbornému i dalším zástupcům vlády dát jasně najevo, že nesouhlasí s jejich zemědělskou politikou. Na pódiu vystoupili prezident Agrární komory ČR Jan Doležal, předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha, místopředseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jiří Michalisko, prezident Společnosti mladých agrárníků ČR David Brož, předseda Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraje Václav Koutný, předseda Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků Jiří Milek, předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík a další. Poté předali manifest se společnými prioritami vůči české vládě ministrovi zemědělství Výbornému, který přišel mezi demonstranty.

„Chtěl bych poděkovat všem pěstitelům, chovatelům i potravinářům a zástupcům dalších oborů souvisejících s výrobou kvalitních potravin, kteří vyslyšeli naši výzvu ke sjednocení a přijeli do Prahy podpořit naše priority a zasloužili se o poklidný průběh protestních akcí. Byla to skutečně akce zemědělců za zemědělce a až na drobné excesy několika nezemědělců dopadala dobře. Velké poděkování patří také obyvatelům Prahy za trpělivost, protože naším cílem nebylo znepříjemňovat jim život, ale především upozornit na špatnou situaci tuzemského agrárního sektoru. Pevně věřím že teď nás budou politici poslouchat pozorněji a jednání budou nadále pokračovat, respektive jednání povedou už konečně k praktickým krokům na podporu českého zemědělství,“ dodává prezident Agrární komory ČR Doležal.

Agrární komora ČR, Zemědělský svaz ČR a další nevládní organizace, zastupující většinu zemědělců v Česku, jsou připraveny i nadále ke spolupráci se zástupci vlády a zprostředkování pohledu ze zemědělské praxe. Pokud nedojde během jednání k posunu, který by pro zemědělce představoval skutečnou pomoc, není možné zaručit, že se protesty nebudu opakovat.

Co chtějí protestující zemědělci?
* Splnění slibu vlády z 8. 6. 2022 na spuštění programu na podporu zaměstnanosti na venkově formou slevy na sociálním pojištění.
* Splnění slibu vlády z 8. 6. 2022 na navrácení národních dotací na úroveň roku 2022 ve výši 5 miliard korun.
* Snížení daně z nemovitých věcí na zemědělskou půdu na úroveň roku 2023 nebo nezdaňování evropských dotací, což pomůže snížit náklady v době propadajících se cen.
* Aktivní řešení přebytku základních zemědělských komodit na evropském trhu, a to omezením dovozů ze třetích zemích, podporou exportu z Evropské unie a větší spotřebou v rámci obnovitelných zdrojů energie.
* Plné kofinancování, stejně jako v ostatních zemích Evropské unie, záchranného balíčku na rok 2024, který připravuje Evropská komise a jeho vyplacení co nejrychleji všem zemědělcům na hektar obilovin.

Proč zemědělci považují přístup české vlády za zklamání?
* K podpoře venkova a národním dotacím ve výši 5 mld. Kč s platností od roku 2023 (bod 1 a 2) se veřejně daným slibem jménem vlády dne 8. 6. 2022 zavázal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
* Zvýšení daně z nemovitosti (bod 3) bylo vládním konsolidačním balíčkem provedeno politickým zadáním, zcela nekoncepčně a bez jakékoliv analýzy dopadů navíc v době, kdy už bylo jasné, že se sektor propadá do ztráty, na což jsme důrazně upozorňovali.
* Řešení přebytků obilovin na trhu na úrovni EU (bod 4) slíbil ministr zemědělství Marek Výborný, ale následně vláda prostřednictvím ministerstva průmyslu Jozefa Síkely hlasovala, aby byl prodloužen bezcelní dovoz z Ukrajiny o další rok. Přitom samotná Evropská komise již konstatovala, že zemědělský sektor přišel z důvodu liberalizace obchodu s Ukrajinou o 19 mld. eur. Vláda ČR se však ani nepřipojila k zemím řešícím ochranu svých trhů, přestože ukrajinské a ruské komodity pochybné kvality a původu podráží ceny a objemy. Dokonce opakovaně zpochybnila, že k těmto dovozům vůbec dochází. Z těchto důvodů je proto už trpělivost zemědělců naprosto vyčerpaná.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist