https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tiskova-zprava-iniciativy-za-rozumny-okruh-prahy-k-blokade-sporilovske
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Iniciativa za rozumný okruh Prahy: Tisková zpráva INICIATIVY Za Rozumný okruh Prahy k blokádě Spořilovské

14. září 2016 | Iniciativa za rozumný okruh Prahy
Autor: Ing. Jaroslav Korf, tel: 603 843 014
Tranzit jako horká brambora
Spořilovští se ocitli díky kamionům v nezáviděníhodné situaci. Jejich protesty jsou zcela oprávněné. Problém je ovšem v navrženém řešení, které na principu horké brambory přehazuje dopravní zátěž z jedné čtvrti na druhou. Požadujeme okruh, který ochrání všechny Pražany.

Tranzit jako horká brambora
Spořilovští se ocitli díky kamionům v nezáviděníhodné situaci. Jejich protesty jsou zcela oprávněné. Problém je ovšem v navrženém řešení, které na principu horké brambory přehazuje dopravní zátěž z jedné čtvrti na druhou. Požadujeme okruh, který ochrání všechny Pražany.
Oceňujeme velice, že jako první pan náměstek Dolínek pochopil nutnost vyvedení tranzitní nákladní dopravy z celé Prahy a věnuje se zákazu kamionů na území města. Děkujeme rovněž paní primátorce Krnáčové za účinnou podporu tomuto chvályhodnému záměru.

Naprosto souhlasíme s občany Spořilova, že jejich situace je v důsledku chybného dopravního plánování neúnosná. Z chyb minulosti bychom se však měli poučit, ne je ještě ve větším měřítku opakovat! Např. nesmyslné řešení severojižní magistrály se již začalo přehodnocovat, zatímco v případě pražského okruhu se houževnatě držíme projektů z 60. let minulého století. Tímto postihneme mezinárodním tranzitem desetisíce Pražanů v trase Silniční okruhu „KOLEM“ Prahy vedené Běchovicemi, Černým Mostem, Horními Počernicemi atd. a vytlučeme tak klín klínem ještě mohutnějším.

Racionální řešení přitom existuje. ŘSD nechalo v minulých letech z podnětu ministerstva dopravy zpracovat studie okruhu v tzv. Regionální variantě umístěné ve Středočeském kraji jako skutečný OBCHVAT Prahy. Nyní je však vedení rezortu uložilo hluboko do šuplíku.

Jak je veřejně známo, stále prosazovaná, v 60. letech min. století naplánovaná, trasa 511 do Běchovic má propadlé posouzení vlivů na životní prosředí (tzv. EIA) a bude se, na žádost EK, posuzovat nyní znovu. Také toto nové hodnocení EIA se má v rozporu s logikou a zdravým rozumem provádět pouze na jednu trasu, což úplně neguje jeho smysl a účel.

„Navíc není pravda, že projekt 511 byl zásadním způsobem upraven a jeho vlivy na Běchovice a okolí minimalizovány“, uvádí k problému Petra Šubrtová, členka zastupitelstva v MČ Praha - Běchovice.

„Současné silové protlačování jedné jediné trasy nás trápí, neboť jsou opakovaně a veřejně zlehčovány nejen české a evropské předpisy na ochranu životního prostředí a trasování dálnic, ale i zcela logický a oprávněný postoj Evropské komise k této problematické stavbě“ dodává Ilona Picková, zastupitelka v MČ Praha 14 (Černý Most).

Dle našeho názoru je třeba konstruktivně řešit vyvedení tranzitní dopravy z celé Prahy, nejen ze Spořilova, ale ze všech obytných pražských čtvrtí. Doufáme, že zodpovědní politici a odborníci na ministerstvu a ŘSD najdou odvahu
a nechají konečně v procesu EIA posoudit i Regionální variantu SOKP, aby k realizaci mohla být vybrána trasa nejvhodnější. Ignorování a veřejné dehonestování názoru řady samospráv a občanských iniciativ, které se věcí dlouhodobě zaobírají, nepovede k rychlému vyřešení obtížné situace, ale pouze k dalším soudním sporům
a prodlužování agónie stavby 511.

Kontakty:
Iniciativa za rozumný okruh Prahy: www.rozumnyokruh.cz

Ing. Jaroslav Korf, mobil: 603 843 014, e-mail: jar.korf@quick.cz

JUDr. Petra Šubrtová, mobil: 606 848 837, e-mail: petrasubrtova@seznam.cz
URL: www.rozumnyokruh.cz zastupitelka v MČ Praha – Běchovice
Zástupce petičního výboru
Petice za rozumný okruh Prahy

Ing. Ilona Picková, mobil 603 711 367
e-mail: ilonapickova@seznam.cz
zastupitelka v MČ Praha 14


Další informace k tématu naleznete také na webu iniciativy Starostové pro okruh:
http://www.starostoveprookruh.cz/
Ing. Jaroslav Korf, tel: 603 843 014 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist