Gabriela Reitingerová "> Tiskový komentář OIŽP: elektrárna v Záporoží na pokraji jaderné havárie - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tiskovy-komentar-oizp-elektrarna-v-zaporozi-na-pokraji-jaderne-havarie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

OIŽP - Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí : Tiskový komentář OIŽP: elektrárna v Záporoží na pokraji jaderné havárie

Během víkendu se objevila ve světových médiích zpráva o tom, že se ukrajinská jaderná elektrárna Záporoží opět ocitla na pokraji závažné jaderné nehody. Již opakovaně zde totiž došlo k přerušení elektrického vedení, které zajišťuje elektrárně přísun elektřiny kvůli nutnému chlazení reaktorů.
Energetici tak museli neprodleně vzniklou situaci řešit připojením jaderné elektrárny na elektřinu z nouzových dieselgenerátorů. Takto je však možné chladit elektrárnu pouze po dobu několika dní, především se pak jedná jeden z tamních reaktorů, který zůstává stále v provozu. Během této doby musí tamní energetici obnovit elektrické vedení potřebné k chlazení reaktorů. Pokud by se provozovaný blok přestal chladit I pomocí elektřiny z nouzových dieselagregátů (a žádná jiná možnost chlazení v Záporožské již není), došlo by skutečně k závažné nehodě s důsledky nejenom pro Ukrajinu, ale větší území Evropy.

Tato situace s výpadkem elektrického napájení pro chlazení reaktorů nastala během války na Ukrajině za necelé dva roky již poosmé. Jde vždy o velmi závaznou a nebezpečnou situaci, kdy se jaderné zařízení skutečně nachází na pokraji závažné jaderné havárie s dalekosáhlými důsledky pro rozsáhlá území Evropy.

"Tyto stále se opakující nebezpečné situace v Záporožské jaderné elektrárně nám ukazují, jak velké riziko představují jaderná zařízení v době války a jak snadno jsou v takové době tato zařízení zranitelná. Předtím, než se některé státy Evropy rozhodnou řešit své energetické potřeby výrobou elektřiny v jaderných elektrárnách, by si měly uvědomit, jak velké bezpečnostní riziko tyto elektrárny pro nás, Evropany, představují," řekla Gabriela Reitingerová ze spolku OIŽP.

Další informace:
Gabriela Reitingerová, Tel:603 805 799
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist