https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tok-na-ropaka-za-blokovani-ochrany-slavikovych-ostrovu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Ťok na Ropáka za blokování ochrany Slavíkových ostrovů

20. dubna 2016 | Děti Země
Ministr dopravy je proti zařazení území do NATURA 2000

Titul Ropák 2015 může za Pardubický kraj získat ministr dopravy Dan Ťok, který odmítá schválit lokalitu „Louky u Přelouče“ se Slavíkovými ostrovy a údolí Labe na Ústecku do soustavy NATURA 2000, neboť je prý pro ČR nutné u Přelouče postavit kanál za 3,1 mld. Kč a u Děčína jez za 4,2 mld. Kč.

Výsledky anket Ropák 2015 a Zelená perla 2015 budou zveřejněny v pátek 22. dubna 2016 v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Večerní soirée, na kterém zahraje písničkářka ze Zlína Jitka Šuranská, proběhne od 18 hodin v kavárně Mistogalerie.

„Ministr Ťok společně s Ředitelstvím vodních cest ČR z politických a lobbyistických důvodů odmítá plnit evropskou směrnici, přestože o zařazení cenných přírodních lokalit do soustavy NATURA 2000 rozhodují jen odborné argumenty. Náš stát byl přitom už dávno povinen Slavíkovy ostrovy i údolí Labe u Děčína jako chráněné území vyhlásit,“ sdělil koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Pokud tak Česká republika podle Patrika neučiní, hrozí soudní řízení u Evropského soudního dvora, ztráta 9 miliard korun na rozvoj vodní dopravy z Operačního programu Doprava a pokuty ve výši až 270 tisíc Kč denně.

Na titul Ropák 2015 kandidují kromě Ťoka ještě např. dva úředníci, dva podnikatelé, dva starostové, hejtman Michal Hašek a další čtyři ministři: za rezort životního prostředí je to Richard Brabec z hnutí ANO, za zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD, za průmysl a obchod Ropák 2014 Jan Mládek z ČSSD a za místní rozvoj Karla Šlechtová. Letos v anketě tak chybějí politici z ODS, kteří byli vždy pravidelně nominováni.

V anketě o antiekologický čin Ropák i v anketě o antiekologický výrok Zelená perla soutěží letos souběžně dvě osoby – ministr průmyslu a obchodu a Ropák 2014 Jan Mládek a ministr dopravy Dan Ťok.

V anketě Zelená perla mají nejvíce výroků senátor, zastupitel Jihočeského kraje a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa z ODS (3 výroky) a dále bývalý prezident a Ropák 1993 Václav Klaus (2) a současný prezident a Ropák 2013 Miloš Zeman (2). Klaus už získal tři Zelené perly a Zeman za rok 2014 zatím jednu.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má 112 členů. Do ankety Ropák 2015 bylo nominováno 12 kandidátů, takže všichni postoupili ve finále, a na Zelenou perlu 2015 pak 40 výroků, ve finále jich je 18.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist